Adliye Önünde Açıklama: "Boğaziçi Yargılanıyor"

Yazar / Referans: 
Elif Ünal, Bianet
Tarih: 
28.03.2018

"İfade özgürlüğü anayasal haktır, barış talep etmek suç değildir, olamaz. Eğitim hakkı anayasal güvence altındadır, ihlal edilemez!"

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" ile suçlana Boğaziçili akademisyenlerin yargılandığı ilk dava bugün Çağlayan Adliyesi'nde görülmeye başlandı.

Duruşma öncesinde adliye önünde bir araya gelen akademisyenler ve Boğaziçili öğrenciler tarafından akademisyenlere destek için basın açıklaması yapıldı.

"Meslektaşlarımız Prof. Onur Hamzaoğlunun 47 ve Serdar Başçetinin 43 gündür tutuklu olduğu bu günde Barış icin Akademisyenler olarak barışı, ifade özgürlüğünü ve akademiyi savunmak icin bir kez daha buradayız. 22-26 Mart arasında Boğaziçi Üniversitesi'nden 11 öğrenci gözaltına alındı. 22 Mart'ta yine Boğaziçi'nde gözaltına alınan ve sonra bırakılan 7 öğrenci ise gözaltında darp edildi ve tacize uğradı.

"5 Aralık 2017den beri Barış için Akademisyenler adaletin kapısını aşındırmakta. Açılan 262 davada, 173 meslektaşımızın 1. celse, 24 meslektaşımızın 2. celse duruşmaları görüldü; 3 duruşmada karar çıktı.

"İfade özgürlüğü anayasal haktır"

"Bugün yine bize destek olan, dayanışmak için burada bulunan dostlarımızla birlikte Boğaziçi Üniversitesi'nden iki akademisyenin 14. ACM'de görülecek olan ilk celse duruşmalarını takip edeceğiz.

"İfade özgürlüğü anayasal haktır, barış talep etmek suç değildir, olamaz. Eğitim hakkı anayasal güvence altındadır, ihlal edilemez!

"Tutuklu olan hocalarımız Onur Hamzaoğlu ve Serdar Başçetin ve gözaltında olan 11 öğrencimiz derhal serbest bırakılmalıdır!"

İldeş: "Boğaziçi'nde gözaltı furyası başlatıldı"

Açıklama sonrası Eğitim-Sen 4 Nolu şube başkanı İzzet İldeş kısa bir konuşma yaptı:

"Boğaziçi'nde şu an özel bir proje uygulanıyor. Öğrencilerin ve akademisyenlerin gözaltına alınması için bir furya başlatıldı.

Boğaziçi Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden biri. Öğrenciler buraya yüzde 1'lik bir başarı dilimine girerek geliyor. Neyi savunacaklarını da iyi biliyorlar. Barışın savunulması hiç bir zaman suç olmamalı".

(EÜ/HK)

Kaynak: https://m.bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/195580-adliye-onunde-aciklam...