Prof. Nükhet Sirman Adli Kontrol Koşuluyla Serbest Bırakıldı

Yazar / Referans: 
BİA Haber Merkezi
Tarih: 
27.03.2024

Sosyolog Sirman, kurucu ortağı olduğu araştırma şirketinin Mersin'de yürüttüğü saha araştırması dolayısıyla görüştüğü kişinin "teknik takip" altında olduğu gerekçesiyle Mersin Jandarmasının talebiyle gözaltına alınmıştı.

Boğaziçi Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Nükhet Sirman, Mersin'de üç gün gözaltında tutulduktan sonra sevkedildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Ancak hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına da karar verilen Sirman'a yurt dışına çıkış yasağı ve belli aralıklarla kararakolda görünerek imza verme zorunluluğu getirildi.

Sirman'ın gözaltına alınması, üç gündür meslektaşları, öğrencileri ve feminist mücadele arkadaşları tarafından protesto ediliyor ve derhal serbest bırakılması isteniyordu. 

Boğaziçi Ünivesitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü emekli öğretim üyesi Sirman, Mersin'de kurucu ortağı olduğu Dissensus Araştırma adına yürüttüğü bir saha çalışması kapsamında görüştüğü bir kişinin "teknik takip altında" olduğu gerekçesiyle Pazar akşamı İstanbul, Burgaz Adası'ndaki evinden "şüpheli" olarak gözaltına alınmış ve Mersin Jandarma İl Komutanlığı’na götürülmüştü.

Saha araştırmasında görüştüğü kişi "teknik takipte"ymiş!

Sirman'ın gözlatına alınma gerekçesinin Mersin'deki saha çalışması sırasında görüştüğü kişilerden birinin hakkındaki kriminal soruşturma nedeniyle "teknik takip"te olduğu ileri sürülmüştü Avukatı Fatoş Hacıvelioğlu'nun bianet'e verdiği bilgiye göre gözaltında iken "dosyaya gizlilik kararı getirilmiş" ve "gözaltı süresinin bir gün uzatılmasına karar verilmişti".

Kaynak: https://bianet.org/haber/prof-nukhet-sirman-adli-kontrol-kosuluyla-serbe...