YÖK Başkanı Saraç'tan Barış Akademisyenleri Açıklaması: Üniversiteler İşlem Yaptı

Yazar / Referans: 
Gazete Duvar
Tarih: 
16.11.2019

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Meclis'te milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Saraç, kendisine Barış Akademisyenleri ilgili sorulan sorulara da yanıt verdi. Saraç, ihraçlarda üniversitelerin işlem yaptığını söyledi.

DUVAR – Yükseköğretim Başkanı Yekta Saraç, Milli Eğitim Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) ve ÖSYM Başkanlığı ile bağlı kuruluşların 2020 bütçeleri ve 2018 yılına ait kesin hesaplarının görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Saraç, Barış için akademisyenler bildirisine imza attıkları için ihraç edilen akademisyenlerle ilgili sorunun, ‘Barış Akademisyenleri’ şeklinde sorulmasını eleştirdi. Saraç, söz konusu metni okuduğunu söyleyerek, “Ben de bu metni okudum, metin çok sert, ağır ve suçlayıcı bir husus” dedi.

Saraç ihraçlarla ilgili de şöyle konuştu: “Kamuoyunda, Barış Akademisyenleri diye adlandırılan ama toplumun büyük bir kesimini rencide edip yaralayan o metinle ilgili birtakım üniversitelerimiz işlemler tesis etmiştir. İşlem tesis eden neresi? Üniversiteler tesis etmiştir bu işlemleri. YÖK, bizden önce şu şekilde şikayet ediliyordu, ‘Niye üniversitelere bu kadar müdahale ediyor?’ Şimdi ise YÖK şikayet ediliyor, ‘Niye üniversitelere müdahale edilmiyor?’ diye. Bu noktaya gelmemiz gerçekten beni çok mutlu ediyor.” (AA)

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/11/16/yok-baskani-saractan-ba...