Fincancı 'Cumhurbaşkanına Hakaret' Davasında Savunma Yaptı: Yaşananlar Katliamdı

Yazar / Referans: 
Artı Gerçek
Tarih: 
21.11.2019

THİV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Gezi eylemleri döneminde yaptığı paylaşım gerekçesiyle 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Gezi Parkı eylemleri döneminde attığı tweet gerekçe gösterilerek dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Hakaret ettiği” iddiasıyla yargılanıyor. İstanbul Anadolu Adliyesi 42'nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 3'üncü duruşmasında Şebnem Korur Fincancı, avukatı Oya Meriç Eyüboğlu ve Erdoğan’ın avukatı Gökhan Arslanoğlu hazır bulundu.

Fincancı, tweeti paylaştığı dönem Erdoğan’ın başbakan olduğunu ve kolluk güçlerinin saldırılarından sonra "Polisimiz destan yazdı", "Emri ben verdim" şeklindeki açıklamalarını hatırlattı. 

'YAŞANANLAR KATLİAMDI' 

Topçu Kışlası kararı üzerine gençlerin Gezi Parkı’nda nöbet tutmaya başladığını ifade eden Fincancı, "İlk saldırı çadırların yakılması şeklindeydi. Kolluk kuvvetleri plastik mermi, biber gazı kullanarak doğrudan vatandaşları hedef aldılar. Bu süreçte 10 bin üzerinde kişi yaralandı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı başvurularına göre 13 kişi göz veya görme kaybı yaşadı, 8 kişi de hayatını kaybetti. Tweeti attığım gece hekim olarak Gezi Parkı’nda bulunan revirde nöbetçiydim. Polisler revire yönelik yoğun şekilde göz yaşartıcı kimyasal kullandı ve revirdeki yaralıları taşımak zorunda kaldık.  Aynı gün başbakan Sincan’da yaptığı konuşmada emri kendisinin verdiğini söyledi. Bu açıklamalar üzerine hem orada yaşananlara tanıklık etmiş hem de bir insan hakları mücadelecisi olarak yapılanları katliam olarak tanımlama zorunluluğu duydum" dedi.

BERAATINI TALEP ETTİ 

Polis şiddetinin işkence düzeyine ulaştığını söyleyen Fincancı, "Bu konuda uluslararası insan hakları örgütlerinin hazırladığı raporlar da var. Kamu görevlilerine hakaret değil işkenceyi ifşa ettim. Suçlamayı kabul etmiyorum ve beraatımı talep ediyorum" diye konuştu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Avukat Oya Meriç Eyüboğlu da "Müvekkilimin beyanlarına katılıyorum. Olan bir şeyi söylemiştir. Zaten mevcut hükümetin yetkilileri de o dönemde yaşananları eleştirmiştir" dedi. 

Cumhurbaşkanı avukatı Gökhan Arslanoğlu da şikayetlerinin devam ettiğini belirterek Fincancı’nın cezalandırılmasını talep etti.

Savunmaların ardından mahkeme, avukatların savunma için süre talebini değerlendirerek duruşmayı 17 Mart 2020 tarihine ertelendi. (Mezopotamya Ajansı)

Kaynak: https://www.artigercek.com/haberler/fincanci-cumhurbaskani-na-hakaret-da...