Bir Dosyada Daha AYM Kararı Beklenecek

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
04.07.2019

13. ACM'de duruşması görülen bir akademisyenin dosyasında daha barış için akademisyenlerin Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvuruların sonucunun beklenmesine karar verildi.

Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde devam etti. 

13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde (ACM) görülen duruşmada mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) barış için akademisyenler dosyalarında vereceği kararın beklenmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

37. ACM ve 26. ACM heyetleri, karar aşamasına gelen dosyalarda, her ne kadar AYM'ye yapılan başvuru sonucunun beklenmesine dair karar vermemiş olsa da esasa karşı savunmalarını hazırlamaları için sanık müdafilerine yeniden süre vererek duruşmaları ileri tarihlere erteledi. 

Duruşması görülenler

Bugün üç ayrı mahkemede duruşmalar görüldü:

26. ACM: Sabancı Üniversitesi'nden Dr. Engin Kılıç'ın beşinci duruşması.

37. ACM: MSGSÜ'den Prof. Dr. Murat Cemal Yalçıntan, Işık Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hacer Ansal, Boğaziçi Üniversitesi'nden Arş. Gör. Refet Ali Yalçın ve Şehir Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mesut Yeğen'in duruşmaları.

13. ACM: Yaşar Üniversitesi'nden Doç. Dr. Anıl Duman'ın birinci duruşması.

26. ACM

Akademisyen Engin Kılıç'ın duruşmasında savcı, önceki celselerde sunduğu ve Kılıç'ın Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 7/2 maddesi uyarınca cezalandırılmalarını talep ettiği esas hakkında mütalaasını tekrarladı. 

Terörle Mücadele Kanunu 7/2

Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Avukat Meriç Eyüboğlu, AYM'deki barış için akademisyenler dosyalarını hatırlatarak verilecek kararın bu dosyaları da doğrudan ilgilendireceği gerekçesiyle beklenmesini talep etti.

Mahkeme, kendi bünyesindeki diğer akademisyen duruşmalarında olduğu gibi AYM kararının beklenmesine ilişkin bir karar vermedi ancak sanık müdafine esasa karşı savunmasını sunması için yeniden süre verdi.

Bir sonraki duruşma 10 Aralık'ta görülecek.

13. ACM

Mahkeme başkanı: Ali Günay - Üyeler: Fatih Akgün, Harun Bayram - Savcı: Abdullah Gül.

Duruşmada hazır bulunan Anıl Duman savunmasını mahkemeye sundu.

Avukatı Arif Ali Cangı kovuşturmanın genişletilmesine ilişkin taleplerini sunmak için süre istedi. Ayrıca müvekkilinin duruşmalarda vareste tutulmasını talep etti.

Mahkeme, sanığın duruşmalardan vareste tutulması talebinin kabulüyle birlikte benzer yargılamalarla ilgili AYM'ye yapılan başvurunun sonucunun beklenilmesine karar verdi.

37. ACM

Mahkeme başkanı: Akın Gürlek  - Üyeler: Ferhat Gülbağça, Erol Güngör - Savcı: Raif Bıkmaz.

1. duruşma

Refet Ali Yalçın yurtdışında olduğu için duruşmaya katılamadı. Hakkında çıkarılan yakalama kararının devamına karar veren mahkeme duruşmayı 28 Aralık'a bıraktı.

2. ve 3. duruşmalar

Murat Cemal Yalçıntan ve Mesut Yeğen duruşmalarında hazır bulundu. Sanık avukatları Meriç Eyüboğlu, müdafileri açısından esasa karşı savunmasını yapmadan önce AYM kararının beklenmesini talep ederek mahkemeden süre istedi.

Mahkeme, sanık müdafine esasa karşı son savunmasını hazırlaması için süre vererek iki duruşmayı da 12 Eylül'e bıraktı.

4. duruşma

Hacer Ansal'ın hazır bulunduğu duruşmada avukat Meriç Eyüboğlu, kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinin yanı sıra AYM kararının beklenilmesini talep etti.

Duruşma savcısı, kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinin reddiyle birlikte esas hakkında mütalaasını hazırlaması için dosyanın tarafına verilmesini istedi.

Mahkeme, kovuşturmanın genişletilmesi taleplerini "yargılamaya bir katkı sağlamayacak olması, özellikle sanığın sorumluluğunun ve kastının mahkemece takdir edilecek olması" gerekçeleriyle reddetti.

Dosyanın iddia makamına gönderilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı 30 Ekim'e bıraktı.

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

4 Temmuz 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 638 oldu. 145 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 18 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 8 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 2 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün; 17 akademisyen 2 yıl 3 ay; 7 akademisyen 2 yıl 6 ay; 5 akademisyene 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 203 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

35 kişinin cezası ertelenmedi

203 kişi içerisinden 29 kişinin hapis cezası 2 yılın üstünde kaldığı için (CMK md. 286), 7 kişi ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediği için toplamda 36 kişinin mahkumiyet kararı ertelenmedi. İtiraz yoluyla İstinaf Mahkemesi’ne giden mahkumiyet kararlarından cezası onanan Prof. Dr. Füsun Üstel 8 Mayıs'ta cezaevine girdi.

Cezası ertelenmeyen akademisyenlerin isimleri şöyle:

Ayşe Erzan, Özdemir Aktan, Nesrin Sungur Çakmak, Füsun Üstel, Büşra Ersanlı, Lütfiye Bozdağ, Şebnem Korur Fincancı, Özgür Müftüoğlu, Yonca Demir, Gençay Gürsoy, M.A., Alper Akyüz, Ahmet Bekmen, Nihan Aksakallı, Hülya Kirmanoğlu, İsmet Akça, Haydar Durak, İlkay Özkuralpli, Öznur Yaşar Diner, Remzi Orkun Güner, Esra Kaliber, Eda Aslı Şeran, Aysuda Kölemen, İlkay Yılmaz, Zeynep Tül Süalp, L.N., S.A., Gevher Gökçe, Çare Olgun Çalışkan, Nevin Zeynep Yelçe, Ali Kerem Saysel, Koray Çalışkan, S.I. Süreyya Topaloğlu, Ayşe Gül Altınay, Noemi Levy Aksu.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

(TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/210084-bir-dosyada-daha-aym-ka...