Beş Akademisyene Toplam 7 Yıl 9 Ay Hapis Cezası

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
10.04.2019

37. ACM'de "örgüt propagandası" suçlamasıyla iki akademisyene 15'er ay, iki akademisyene 18'er ay, bir akademisyene ise 2 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Son kararda erteleme yapılmadı.

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini  imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde devam etti.

25. Ağır Ceza Mahkemesi (ACM) ve 26. ACM'de duruşmaları görülen iki akademisyenin dosyalarında yetkisizlik kararı verildi.

37. ACM'de duruşmaları görülen akademisyenler Hülya Dinçer ile Gülşah Kurt'a "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla 1'er yıl 3'er ay hapis cezası verilirken Ömer Faruk Yekdeş ile Z.U.'ya aynı suçlamayla "pişmanlık göstermedikleri" gerekçesiyle 1'er yıl 6'şar ay hapis cezası verildi. Kararlarda hükmün açıklanması geri bırakıldı.*

Aynı mahkemede karar duruşması görülen Koray Çalışkan'ın ise yine aynı suçlamayla 2 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Ertelenmeyen mahkumiyet kararı sanık ve avukatının itirazıyla İstinaf Mahkemesi'ne taşınacak. İstinaf kararı onayacak ya da bozacak.

Duruşması görülenler

Bugün üç ayrı mahkemede 7 akademisyenin duruşmaları görüldü:

25. ACM: ODTÜ'den Doç. Dr. Elif Akbostancı'nın birinci duruşması.

37. ACM: Boğaziçi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Koray Çalışkan ile Z.U.'nun üçüncü; Marmara Üniversitesi'nden Arş. Gör. Hülya Dinçer, Kadir Has Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Gülşah Kurt ve Boğaziçi Üniversitesi'nden doktora öğrencisi Ömer Faruk Yekdeş'in üçüncü duruşmaları.

26. ACM: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Arş. Gör. Serdar Kıyak'ın birinci duruşması.

25. ACM

Mahkeme başkanı: Selami Yılmaz - Üyeler: Beyhan  Acar, Buket Özkoyuncu - Savcı: Mehmet İlker Durmaz.

Elif Akbostancı'nın katılmadığı duruşmada hazır bulunan avukatı Filiz Aydın, mahkemenin yetkisizliğine karar verilmesini istedi.

Heyet, mahkemenin yetkisizliğine karar vererek dosyanın "terör suçlarına bakmakla görevli" Ankara Nöbetçi ACM'ye gönderilmesine hükmetti.

26. ACM

Mahkeme başkanı: Kemal Selçuk Yalçın - Üyeler: Recep Kurt, Mehmet Akif Ayaz - Savcı: Hakan Özer.

Sercan Kıyak duruşmaya katılmadı. Duruşmada hazır bulunan avukatı yetki itirazında bulundu.

Mahkeme yetkisizlik kararı vererek dosyayı Muğla Nöbetçi ACM'ye gönderdi.

37. ACM

Mahkeme başkanı: Akın Gürlek - Üyeler: Erol Güngör, Ferhat Şahin - Savcı: Alaattin Çolak.

1. duruşma

Koray Çalışkan vareste tutulduğu için duruşmaya katılmadı. Avukatı Salim Şen esasa karşı savunmasında müvekkilinin beraatine karar verilmesini istedi.

2 yıl 3 ay hapis cezası

Mahkeme verilen aranın ardından açıkladığı kararında "terör ötgütü propagandası yapmak" suçunu sabit görerek Çalışkan'a 2 yıl 3 ay hapis cezası verdi:

"... suçun işleniş şekli ve özelliği, sanığın kastının yoğunluğu, duruşma sırasında pişmanlık duymadığını belirtmiş olması, sanığın konumu itibariyle suçun toplum için oluşturduğu tehlikeli boyutu dikkate alınarak 1 yıl 6 ay; suça konu bildirinin kamuoyuna basın ve yayın yolu ile duyurulmuş olması dikkate alınarak yarı oranında arttırım yapılarak 1 yıl 15 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına..."

Kararda "sanığın duruşmadaki olumsuz tutum ve davranışları, savunması sırasında pişmanlık duymadığının gözlemlenmiş olması dikkate alınarak" indirime gidilmedi. Ertelenmeyen mahkumiyet kararı sanık ve avukatının itirazıyla İstinaf Mahkemesi'ne taşınacak. İstinaf kararı onayacak ya da bozacak.

Terörle Mücadele Kanunu 7/2

Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

2. ve 3. duruşmalar

Gülşah Kurt ve Hülya Dinçer'in katılmadığı duruşmalarda avukatları Fikret İlkiz ve Hasan Fehmi Demir hazır bulundu.

Esasa karşı beyanlarını dosyaya yazılı olarak sunan İlkiz ve Demir müvekkillerinin beraatlerine karar verilmesi talebinde bulundu.

15'er ay hapis cezası

Mahkeme her iki akademisyen için de "terör ötgütü propagandası yapmak" suçunu sabit görerek 1'er yıl 3'er ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına hükmetti:

"... suçun işlenme şekli, cezanın alt sınırdan ayrılmamasını gerektirir bir durum olmaması dikkate alınarak 1 yıl; eylemi basın ve yayın yolu ile gerçekleştirmiş olduğundan yarı oranında arttırım yapılarak 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, duruşmadaki tutum ve davranışları dikkate alınarak altıda bir oranında indirim yapılarak 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına..." 

Kararlarda "sanığın sabıkasız oluşu, duruşmadaki tutum ve davranışları dikkate alınarak" hükmün açıklanması geri bırakıldı. 

4. ve 5. duruşmalar

Mahkeme Ömer Faruk Yekdeş ve Z.U.'nun davalarında da kararını açıkladı. "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla 1'er yıl 6'şar ay hapis cezasına hükmeden mahkeme, sanıkların "pişmanlık duymamalarını" gerekçe göstererek cezalarında indirime gitmedi.

Kararlarda hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

10 Nisan 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 600 oldu. 130 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 16 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 8 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 2 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün; 17 akademisyen 2 yıl 3 ay; 5 akademisyen 2 yıl 6 ay; 3 akademisyene 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 182 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

31 kişinin cezası ertelenmedi

182 kişi içerisinden 26 kişinin hapis cezası 2 yılın üstünde kaldığı için (CMK md. 286), 6 kişi ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediği için toplamda 32 kişinin mahkumiyet kararı ertelenmedi. İtiraz yoluyla İstinaf Mahkemesi’ne giden mahkumiyet kararlarından Prof. Dr. Füsun Üstel'in hapis cezası kararı onandı.

Cezası ertelenmeyen akademisyenlerin isimleri şöyle:

Ayşe Erzan, Özdemir Aktan, Nesrin Sungur Çakmak, Füsun Üstel, Büşra Ersanlı, Lütfiye Bozdağ, Şebnem Korur Fincancı, Özgür Müftüoğlu, Yonca Demir, Gençay Gürsoy, M.A., Alper Akyüz, Ahmet Bekmen, Nihan Aksakallı, Hülya Kirmanoğlu, İsmet Akça, Haydar Durak, İlkay Özkuralpli, Öznur Yaşar Diner, Remzi Orkun Güner, Esra Kaliber, Eda Aslı Şeran, Aysuda Kölemen, İlkay Yılmaz, Zeynep Tül Süalp, L.N., S.A., Gevher Gökçe, Çare Olgun Çalışkan, Nevin Zeynep Yelçe, Ali Kerem Saysel, Koray Çalışkan.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

(TP)

* Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) madde 231'e göre, Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararı verildiği takdirde, kişi beş yıl içinde kasten yeni bir suç işlemezse hüküm ortadan kaldırılıyor.

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/207326-bes-akademisyene-toplam...