5 Akademisyenin Duruşmaları Görüldü

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
15.01.2019

29. ACM'de Adalet Bakanlığı'ndan istenen TCK 301 iznine yanıt gelmediği için duruşmalar ertelendi. 24. ACM'de ise bir akademisyenin dosyası daha birleştirildi.

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini  imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" ile suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları devam etti.

Bugün üç ayrı mahkemede beş akademisyenin duruşmaları görüldü:

29. Ağır Ceza Mahkemesi (ACM): Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. A.Ö.'nün üçüncü; Bilgi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Meltem Yılmaz Şener'in ikinci duruşması.

24. ACM: Bilgi Üniversitesi'nden Dr. Ohannes Kılıçdağı ve MSGSÜ'den Doç. Dr. Sibel Yardımcı'nın ikinci duruşmaları.

28. ACM: MSGSÜ'den Arş. Gör. Çare Olgun Çalışkan'ın üçüncü duruşması.

Bugünkü duruşmalara katılan isimler arasında çok sayıda akademisyenin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya da yer aldı.

301 cevabı, birleştirme kararı

29. ACM heyeti duruşmaları görülen her iki akademisyen için de "Atılı suçun Türk Ceza Kanunu (TCK) 301. maddesinde düzenlenen suçu oluşturması ihtimaline binaen" Adalet Bakanlığı'ndan istenen soruşturma iznine yanıt gelmediğini açıkladı.

Talebe gelecek cevabın beklenmesi için duruşmalar ertelendi.

TCK 301

Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır. Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

24. ACM, Sibel Yardımcı'nın dosyasını mahkemedeki diğer akademisyen dosyalarıyla birleştirme kararı verdi. Ohannes Kılıçdağı'nın avukatı Sevgi Kalan'ın istinabe talebi de kabul edildi.

Duruşmalardan ayrıntılar şöyle: 

29. ACM

Mahkeme başkanı: Ümit Kartlı - Üyeler: Özgür Erkan, İlayda Karaoğlu - Savcı: Ali Nazmi Dandin. 

1. duruşma

Meltem Yılmaz Şener yurtdışında olduğu için duruşmaya katılamadı. Avukatı Sevgi Kalan TCK 301'den soruşturma izni gelmeden istinabe talebinin kabul edilmediğini hatırlattı.

Kalan, soruşturma iznine ilişkin "Soruşturma aşamasındaki eksikliğin kovuşturma aşamasına giderilemeyeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle dava için düşme kararı verilmesi talebimiz var" dedi.

Mahkeme başkanı, "Talebinizi red diye özellikle tutanağa yazdırmıyoruz. Çünkü yargılama devam ediyor. İlerleyen aşamalarda değerlendiririz" diye konuştu.

Heyet, Adalet Bakanlığı'ndan istenen soruşturma talebine ilişkin yazı cevabının beklenilmesine karar vererek duruşmayı 2 Mayıs'a bıraktı.

2. duruşma

Duruşmada hazır bulunan A.Ö.'nün avukatı Erdal Doğan söz alarak müvekkilinin derhal beraatini talep etti:

"Müvekkil soruşturma aşamasında imzasını geri çekmiştir. Bu aşamada imzasını çekenler hakkında dava açılmamıştır. Bu nedenle kendisinin beraatini talep ediyoruz."

Heyet, Adalet Bakanlığı'ndan istenen soruşturma izni cevabının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 9 Mayıs'ta.

24. ACM

Mahkeme başkanı: Yusuf Yılmaz - Üyeler: Ramazan Balcı, Merve Burçak Baltacı - Savcı: Halil İbrahim Kuş.

1. duruşma

Ohannes Kılıçdağı yurtdışında olduğu için duruşmaya katılamadı. Avukatı Sevgi Kalan müvekkilinin ifadesinin istinabe yoluyla alınması için talepte bulundu.

Heyet, istinabe ile ifade alınması için gerekli işlemlerin başlatılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 28 Mayıs'ta.

2. duruşma

Duruşmada hazır bulunan Sibel Yardımcı yazılı ve sözlü savunmasını mahkemeye sundu.

Avukatı Meriç Eyüboğlu "aralarında hukuki ve fiili bağlantı olduğu" gerekçesiyle mahkemenin kendi bünyesindeki akademisyen dosyalarını birleştirmesini istedi.

Birleştime kararı

Heyet, "aralarında hukuki ve fiili irtibat bulunduğu" gerekçesiyle "usul ekonomisi" açısından dosyayı kendi mahkemesindeki diğer akademisyen dosyalarıyla birleştirdi. 

Bir sonraki duruşma 25 Nisan'da.

28. ACM

Mahkeme başkanı: Ersin Özaslan - Üyeler: Muhsin Onay, Merve Çınar - Savcı: Mehmet fatih Aldemir.

Çare Olgun Çalışkan celse arasında verilen esas hakkında mütalaanın kendisine ulaşmadığını söyledi. Avukatı Meriç Eyüboğlu ise mütalaanın kendisine dün tebliğ edildiğini bu nedenle inceleme fırsatı bulamadığını söyledi.

Heyet, sanık ve müdafine mütalaayı inceleyip beyanda bulunmaları için süre verdi. Bir sonraki duruşma 14 Mart'ta.

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

15 Ocak 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 445 oldu. 76 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 3 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 1 akademisyen ise 2 yıl 3 ay; 1 akademisyen 2 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum oldu. 

HAGB istemeyenler

Bugüne kadar 10 akademisyen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) kabul etmedi. İçlerinden 6'sına 1 yıl 3 ay, 1'ine 1 yıl 6 ay, 1'ine 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Altı kişiden birinin cezası mahkemenin kanaatiyle ertelendi. 2 kişinin kararı henüz açıklanmadı. 3 akademisyene HAGB'ye ilişkin beyanları sorulmadı. Birine 1 yıl 6 ay, birine 1 yıl 3 ay, birine 2 yıl 3 ay hapis cezası verildi:

* Prof. Dr. Büşra Ersanlı - 32. ACM - 1 yıl 3 ay hapis cezası. Cezada indirime gidildi. Erteleme yapılmadı.

* Prof. Dr. Zübeyde Füsun Üstel - 32. ACM - 1 yıl 3 ay hapis cezası. Cezada indirime gidildi. Erteleme yapılmadı.

* Prof. Dr. Ayşe Erzan - 32. ACM - 1 yıl 3 ay hapis cezası. Cezada indirime gidildi. Erteleme yapılmadı.

* Prof. Dr. Nesrin Sungur Çakmak - 32. ACM - 1 yıl 3 ay hapis cezası. Cezada indirime gidildi. Erteleme yapılmadı.

* Prof. Dr. Özdemir Aktan - 1 yıl 3 ay hapis cezası. Cezada indirime gidildi. Erteleme yapılmadı.

* Öğr. Gör. Aslı Takanay - Karar açıklanmadı.

* Doç. Dr. Esra Arsan - 1 yıl 3 ay hapis cezası. Cezada indirime gidildi. Mahkeme kanaatiyle 2 yıl denetimle ertelendi.

* Prof. Dr. Gülhan Türkay - 1 yıl 3 ay hapis cezası. Cezada indirime gidildi. Mahkeme kanaatiyle 2 yıl denetimle ertelendi.

* Yrd. Doç. Dr. Lütfiye Bozdağ - 1 yıl 6 ay hapis cezası. Cezada indirime gidilmedi. Erteleme yapılmadı.

* Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı - 2 yıl 6 ay hapis cezası. HAGB'yi kabul etmediğini açıklamıştı. Yasal imkan bulunmadığından ceza ertelenmedi.

HAGB sorulmayanlar

* Arş. Gör. Onur Baysal - 28. ACM - 1 yıl 3 ay. HAGB beyanı sorulmadan HAGB'li ceza kararı verildi.

* Dr. Yonca Güneş Yücel - 28. ACM - 1 yıl 6 ay. HAGB sorulmadan kabul ettiği ileri sürüldü. 2 yıl denetimle erteleme yapıldı.

* Prof. Dr. Gençay Gürsoy - 37. ACM - HAGB hususunda hiç beyanı alınmadı. 2 yıl 3 ay hapis cezası.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

(TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/204467-5-akademisyenin-durusma...