Aylin Ünaldı'nın Beyanı

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
11.12.2018

"Hepimizin politik görüşlerinin ve yaşam ilkelerinin aynı olamayacağını biliyoruz. Ama bizi yine de bir araya getiren, medyada gördüğümüz, insan olarak vicdanımızı acıtan olaylara verdiğimiz tepkidir."

Boğaziçi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Aylin Ünaldı'nın Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzalaması sebebiyle "Terör örgütü propagandası" iddiasıyla Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davadaki beyanını yayınlıyoruz.

Sayın Heyet, Sayın İddia Makamı,

Hayatımda ilk defa bir mahkemeye çıktım ve ilk defa bir savunma yapmam gerekiyor.

Şunu belirtmek istiyorum ki yapacağım savunmanın hiç bir anlam ifade etmeyeceğini bilmek, çok umutsuzluk verecek bir durummuş.

Başka mahkemelerde, pek çok akademisyen arkadaşım, bize yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunu ve barış dilekçesine imza attığımız için iddianamede belirtilen sebeplerle suçlanamayacağımızı, çok detaylı ve mantıklı biçimlerde çeşitli mahkemelerde ve duruşmalarda defalarca açıkladılar.

Onların savunmalarının da herhangi bir şeyi değiştirmediğini biliyoruz. Bu durumda savunma yapmanın da bir anlamı kalmıyor. O yüzden çok kısaca şunu söylemek istiyorum:

Hiç bir şekilde terör örgütü PKK lehine propaganda yapmadım, örgüte destek verecek, cebir ve eylemlerini haklı gösterecek bir biçimde davranmadım ve davranmam mümkün değildir.

Barış dilekçesini imzalamam, yasalarla korunan eleştiri ve ifade özgürlüğü hakkımın sınırları içinde bir eylemdir. Burada binden fazla akademisyen olarak karşınızdayız.

Hepimizin politik görüşlerinin ve yaşam ilkelerinin aynı olamayacağını biliyoruz. Ama bizi yine de bir araya getiren, medyada gördüğümüz, insan olarak vicdanımızı acıtan olaylara verdiğimiz tepkidir.

Belki de asıl kabul edilmesi zor olan şey budur. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin şeref ve itibarını düşünerek hareket ettim.

Şu anda Türkiye'yi yönetmekte olan hükümetin yöntemlerini eleştirmek, hükümeti barışçıl çözüm yöntemlerini kullanmaya davet etmek ve sivil halkın korunmasının ülke bütünlüğü için elzem olduğunun altını çizmek, benim hem vatandaşlık hakkım, hem de görevim.

Bu yüzden, bana yöneltilen suçlamaların hiç birini kabul etmiyor ve beraatimi talep ediyorum.

(AÜ/TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/203421-aylin-unaldi-nin-beyani