Can Soylu'nun Beyanı

Yazar / Referans: 
Beyza Kural, Bianet
Tarih: 
10.10.2018

"Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının, yapıcı ve barışçıl olanı savunmak adına belirli bir devlet faaliyetini sorgulaması ve eleştirmesi kadar doğal bir durum düşünülemez iken, karşı karşıya kalınan bu vaziyet demokratik, adil ve sosyal bir toplum idealine aykırıdır."

İstanbul Üniversitesi'nden Araştırma Görevlisi Can Soylu'nun Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzalaması sebebiyle "Terör örgütü propagandası" iddiasıyla Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davadaki beyanını yayınlıyoruz.

"Bu Suça Ortak Olmayacağız” metninde yer alan ifadeleri dikkatli bir şekilde okuduktan sonra, metnin o günlerde yaşanan olaylara kamuoyunun dikkatini çekmek için açık ve net ifadelerle izah etme amacını taşıdığını görerek metni imzaladım.

Bu metni ifade özgürlüğü kapsamında imzaladım. Metne imza atmış akademisyenler şu ana kadar, devlet yetkililerinden tutun da kamuoyunca illegal işlere bulaştığı bilinen şahıslara ve medya organlarına kadar belirli bir kesim tarafından türlü hakaret, taciz ve tehditlerle karşılaştılar.

Senelerdir üyesi oldukları ve çalıştıkları akademik dünyadan soruşturma ve KHK'larla uzaklaştırıldılar. Ayrıca aylardır süren dava süreçleri boyunca, üniversite koridorları yerine mahkeme koridorlarında saatlerini geçirmekteler.

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının, yapıcı ve barışçıl olanı savunmak adına belirli bir devlet faaliyetini sorgulaması ve eleştirmesi kadar doğal bir durum düşünülemez iken, karşı karşıya kalınan bu vaziyet demokratik, adil ve sosyal bir toplum idealine aykırıdır.

Bu nedenlerle, metne imza atmış olmamdan ötürü üzerime isnat edilen suçlardan derhal beraatımı talep ediyorum. Saygılarımla.

(CS/BK)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/201549-can-soylu-nun-beyani