30. ACM İki Akademisyenin Dosyasını Birleştirdi

Yazar / Referans: 
Beyza Kural, Bianet
Tarih: 
10.10.2018

30. ACM'de savcı ceza istediği mütalaasını tekrarladı. Heyet, Doç. Dr. Ömer Turan ile Dr. Begüm Özden Fırat'ın dosyalarını birleştirdi.

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" ile suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde devam ediyor.

30. ACM’de Bilgi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ömer Turan ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Dr. Begüm Özden Fırat ilk duruşmalarına çıktı.

37. ACM’de İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Naz Çavuşoğlu, Araştırma Görevlisi Can Soylu, Prof. Dr. H.K.A, Galatasaray Üniversitesi'nden Doç. Dr. Buket Türkmen ve Yrd. Doç. Dr. Gülsün Güvenli, ile İstanbul Üniversitesi'nden emekli Prof. Dr. Gençay Gürsoy’un 2. duruşmaları görüldü.

Duruşmalar öncesi yapılan basın açıklamasına katılan Bordeaux Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Antoine de Daruvar,  Bordeaux Üniversitesi'nin Barış İçin Akademisyenler ile dayanışma mesajını paylaştı.

30. ACM’de heyet, bugün görülen iki akademisyen davasını birleştirdi.

30 ACM

Mahkeme heyeti şu isimlerden oluştu: Başkan: Utku Ercan, Üyeler: Mustafa Cemil Demir, Ahmet Tarık Çiftçioğlu, Savcı: Mustafa Güner.

1. duruşma

Ömer Turan savunmasını yaptı. Heyet akademisyene “sen” diye hitap etti.

Turan ve mahkeme başkanı arasında şu diyalog geçti:

Turan: Savunmamı okuyacağım.

Mahkeme Başkanı (M.B.): Yazılı olarak da verecek misin?

Turan: Yazılı olarak hazır ama okumak istiyorum.

M.B.: Özetleyerek okusan.

Turan: Kutsal savunma hakkım çerçevesinde hepsini okumak istiyorum.

Avukatı Sevgi Kalan Güvercin, eylemin suç tanımına uymadığını, ifade özgürlüğü kullanımının söz konusu olduğunu, metinde barış talebinden başka bir şey olmadığını söyledi. Suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle derhal beraat talebinde bulundu.

Savcı, esas hakkındaki mütalaasını UYAP üzerinden dosyaya sundu. Akademisyenin TMK 7/2 maddesinde cezalandırılmasını talep etti. Mütalaanın çıktısı alınarak avukata ve akademisyene verildi.

Turan’ın avukatı Ali Deniz Ceylan, tevsi-i tahkikat talepleri yerine getirilmeden mütalaa verilmesinin usule aykırı olduğunu söyledi. Beyanda bulunmak için süre istedi.

Heyet, akademisyen ve avukatlarına mütalaaya karşı sözleri için süre verilmesine, tevsi-i tahkikat taleplerinin sunulduğunda yeniden değerlendirmek üzere bu aşamada reddine, davaların birleştirilmesi hususundaki taleplerin dipler dava dosyalarında dikkate alınmasına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 1 Şubat 2019 saat 9:30’da.

2. duruşma

Begüm Özden Fırat, avukatına vekaletini yeni verdiği için hazırlık yapamadığını belirtti, hazırlanmak için ek süre talep etti.

Avukatı derhal beraat, birleştirme ve tevsi-i tahkikat talep etti. Hakim dosyayı, bir önceki akademisyen dosyası ile birleştirdi. Bir sonraki duruşma 1 Şubat 2019 saat 9:30’da.

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

10 Ekim itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 294 oldu. 27 akademisyen 1’er yıl 3’er ay hapis cezasına mahkum oldu. Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zübeyde Füsun Üstel ve Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın cezası hariç cezalarda hükmün açıklanması geri bırakıldı. Üstel’in ve Ersanlı'nın cezalarının ertelememe gerekçesi olarak "hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etmediği" ve "mahkemede suç işlemeyeceğine dair kanaat oluşmadığı" gösterildi.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava sürüyor.

Birleştirme kararları

33. ACM'de 27, 25. ACM'de yedi, 29 ACM'de dört olmak üzere 38 akademisyenin dosyaları birleştirildi.

(BK)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/201536-30-acm-iki-akademisyeni...