29. ACM Dört Akademisyenin Dosyasını Birleştirdi

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
24.05.2018

29. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Boğaziçi Üniversitesi'nden beş akademisyenin ilk duruşmaları görüldü. Mustafa Çakar başkanlığındaki heyet bugün görülen iki dosyayı da daha önce birleştirdiği iki dosyaya bağladı.

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" ile suçlanan üç akademisyen Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde 29. Ağır Ceza Mahkeme’sinde (ACM) devam etti.

Ümit Kartlı başkanlığındaki 29. ACM'de Boğaziçi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. İbrahim Yaman, Dr. Murat Yılmaz ile Doç. Dr. A.Ö. M.'nin; Mustafa Çakar başkanlığındaki 29. ACM'de Prof. Dr. Şemsa Özar ile Dr. Z.C.A.'ın ilk duruşmaları görüldü. 

A.Ö.M. ve Yılmaz yurtdışında görevli olmaları nedeniyle duruşmaya katılamadı. Duruşmaların üçü de 25 Eylül'e ertelenirken Ümit Kartlı başkanlığındaki heyet, yargılamanın Türk Ceza Kanunu (TCK) 301. maddesi yönünden devam etmesi için Adalet Bakanlığı'ndan soruşturma izni alınması adına dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilmesine karar verdi.

Z.C.A. ve Özar duruşma salonunda hazır bulundu. 29. ACM'nin Mustafa Çakar başkanlığındaki heyeti mahkemesinde bugün görülen iki dosyayı da 22 Mayıs'ta birleştirdiği iki dosyayla birleştirdi. Böylece heyetin birleştirdiği dördüncü akademisyen dosyası oldu.

İmzacı akademisyenlere yönelik davalar, 5 Aralık 2017'de başladı. 24 Mayıs itibariyle 241 akademisyenin ilk duruşmaları görülürken içlerinden 13 kişinin davasında karar açıklandı. 13 akademisyen için de 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zübeyde Füsun Üstel’in cezası dışında bütün cezalarda hükmün açıklanması geri bırakıldı.

301'den soruşturma izni istendi

29. ACM'deki üç duruşmanın mahkeme heyeti şu isimlerden oluştu: Başkan:Ümit Kartlı; Üyeler: Özkan Gürel, Erhan Akman; Savcı: Necat Batur.

1. duruşma

Dr. Murat Yılmaz yurtdışında görevli olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılamadı. Avukatı Ebru Atıcı Sevindik müvekkilini gelecek celse hazır edeceğini bildirdi.

Mahkeme başkanı, 13. ACM'de devam eden dört akademisyenin davasınaAdalet Bakanlığı'ndan TCK 301. maddesi uyarınca soruşturma izni geldiğini ve dosyaya girdiğini söyledi.

13. ACM’deki dosya

Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy, Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle haklarında TMK 7/2'den açılan davada, savcının talebi üzerine Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesinden yargılama yapılması için Adalet Bakanlığı'na yargılama izni için başvuruldu. Henüz yanıt gelmedi. Dört akademisyenin yargılaması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

TCK 301

Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır. Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

Mahkeme heyeti, Adalet Bakanlığı'ndan TCK 301. maddesine göre yargılama yapılması için soruşturma izni istenmesine, bu nedenle dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına verilmesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 25 Eylül saat 11.00'da görülecek. 

2. duruşma

Doç. Dr. A.Ö.M. yurtdışında görevli olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılamadı. Avukatı Erdal Doğan müvekkilinin imzasını geri çektiğini ve durumu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirdiklerini söyledi. Soruşturma yürüten savcılık makamından imzasını çeken akademisyenlerle ilgili yapılan işlemlerin sorulmasını talep etti.

Mahkeme Doğan'ın talebini reddetti. Adalet Bakanlığı'ndan TCK 301. maddesine göre yargılama yapılması için soruşturma izni istenmesine, bu nedenle dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına verilmesine karar verdi.

Sanığın mazeretinin kabul ederek gelecek celse savunmasının alınmasına, bir sonraki duruşmanın 25 Eylül saat 13.00'da görülmesine karar verdi. 

3. duruşma

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Yaman duruşma salonunda hazır bulundu. Avukat Meriç Eyüboğlu söz alarak derhal beraat ve 13. ACM'deki dosyayla diğer dosyaların birleştirilmesi, talebin reddi halinde mahkemedeki akademisyen dosyalarının birleştirilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, birleştirme hususundaki talebinin gelecek celsede değerlendirilmesine, derhal beraat talebinin reddine, Adalet Bakanlığı'ndan TCK 301. maddesine göre yargılama yapılması için soruşturma izni istenmesine, bu nedenle dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına verilmesine karar verdi. 

Bir sonraki duruşma 25 eylül 13.30'da görülecek.

Dört dosya birleştirildi

29. ACM’deki iki duruşmanın mahkeme heyeti şu isimlerden oluştu: Başkan: Mustafa Çakar; Üyeler: Barış Öztürk, Nejdet Tarhan; Savcı: Arif Kaplan.

1. duruşma

Prof. Dr. Şemsa Özar duruşma salonunda hazır bulundu. Özar, suçlamaları reddederek derhal beraat talebinde bulundu. Talebin kabul edilmemesi halinde savunma için ek süre talep etti.

Avukat Meriç Eyüboğlu söz alarak derhal beraat ve birleştirme taleplerini sundu. "Mahkemenizde görülen ilk dosyaları birleştirdiniz ancak bizim asıl talebimiz dosyaların 13. ACM'deki ilk dosyayla birleşmesi" dedi. Eyüboğlu, talebinin gerekçesini "Çelişkili kararların verilmemesi ve adil yargılanma hakkı açısından bu birleştirmenin kaçınılmaz oduğunu düşünüyoruz" sözleriyle açıkladı.

Mahkeme heyeti, "Ceza Muhakemeleri Kanunu'nda (CMK) derhal beraat kararı verilecek unsurların somut olayda oluşmadığı ve usulune uygun olarak toplanmış deliller ile sanığın ifadesinin henüz alınmadığı için söz konusu kanuna göre bu aşamada beraate karar verilemez" gerekçesiyle derhal beraat taebini reddetti. 

Bu mahkemede görülen akademisyen davalarının "Aralarında fiili ve hukuki irtibat bulunduğu" gerekçesiyle birleştirilmesine, 13. ACM'deki dosyanın bir başka dosya üzerinden istenip incelendiğinden bu dosyayla diğer akademisyen dosyalarının birleştirilmesi talebinin reddine, sanık ve sanık müdafine savunmalarını hazırlamak üzere bir sonraki celseye kadar süre verilemesine karar verdi.

Duruşmaya 12 Ekim'de devam edilecek. 

2. duruşma

Dr. Z.C.A. duruşma salonunda hazır bulundu. Avukatları İnayet Aksu ve Metin Sezgin derhal beraat, dosyaların 13. ACM'deki dosyayla birleştirilmesi, aksi kanaatin halinde mahkemedeki mevcut dosyaların birleştirilmesi, TCK 301. maddesi uyarınca yargılama yapılması için soruşturma izni alınması taleplerinde bulundu.

Mahkeme bir önceki duruşmadaki gerekçe ve kararlarını tekrarladı. TCK 301 kapsamındaki talebin 13. ACM'deki soruşturma izni mahkemeye gönderildikten ve mahkemedeki tüm dosyalar birleştikten sonra tüm sanıklar yönünden birleşen dosyada değerlendirilmesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 12 Ekim'de görülecek.

Ne olmuştu?

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

24 Mayıs itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 241 oldu. 13 akademisyen 1’er yıl 3’er ay hapis cezasına mahkum oldu. Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zübeyde Füsun Üstel'in cezası hariç cezalarda hükmün açıklanması geri bırakıldı. Üstel’in cezasının ertelememe gerekçesi olarak "hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etmediği" ve "mahkemede suç işlemeyeceğine dair kanaat oluşmadığı" gösterildi.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016)  ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava sürüyor.

(TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/197452-29-acm-dort-akademisyen...