11 Akademisyen İlk Duruşmalarına Çıktı

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
16.03.2018

Kemerburgaz ve Kadir Has üniversitelerinden üç, Arel, Koç ve Bahçeşehir üniversitesitelerinden bir, Nişantaşı Üniversitesi'nden iki olmak üzere 11 akademisyenin davalarının ilk duruşmaları görüldü.

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" ile suçlanan dört akademisyen Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde 33. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk duruşmalarına çıktı.

Kadir Has Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi R.O.G., Yrd. Doç. Dr. Ö.Y.D. ve Yrd. Doç. Dr. E.A., Bahçeşehir Üniversitesi’nde işten çıkarılan Prof. Dr. Zeynep Tül Süalp, Kemerburgaz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bedriye Aysuda Kölemen Luge, Yrd. Doç. Dr. T.D.Y. ve Öğretim Görevlisi E.K., Arel Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi İ.Ö., Nişantaşı Üniversitesi’ndeki işlerinden atılan Yrd. Doç. Dr. N.M. ile Yrd. Doç. Dr. Çetin Gürer ve Koç Üniversitesi’nden Doç. Dr. Y.Y.’nin ilk duruşmaları görüldü.

Duruşmalardan sekizi 21 Haziran’a, üçü 22 Haziran’a ertelendi. Avukatların ve akademisyenlerin derhal beraat talepleri reddedilirken 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) devam eden dört akademisyenin dava dosyasıyla diğer davaların birleştirilmesi talepleri, 13. ACM’den gelecek belgelerin incelenmesinden sonrasına bırakıldı. 

N.M. ve Çetin Gürer yurtdışında oldukları gerekçesiyle, T.D.Y. ise raporlu olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılamadı. Mahkeme heyeti Gürer hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. 

İmzacı akademisyenlere yönelik davalar 5 Aralık 2017'de başladı. 16 Mart itibariyle 160 kişinin ilk duruşmaları, bu kişilerden 30'unun ikinci duruşmaları görülmüş oldu. Üç akademisyen hakkında 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi, cezalar ertelendi.

Mahkeme heyeti şu isimlerden oluştu: Mahkeme başkanı: Muhammet Zafer Terzi; Üyeler: Aydın Uyan, Mustafa Cemal Demir; Savcı: Ferdi Baba.

1. duruşma

Kadir Has Üniversitesi'nden Öğretim Görevlisi R.O.G. duruşma salonunda hazır bulundu. Mahkeme başkanının iddianameyi okumasının ardından suçlamaları reddeden R.O.G. derhal beraat, aksi takdirde savunma için ek süre talep etti.

Avukatı Meriç Eyüboğlu, söz aldı. Mahkeme başkanına iddianameyi çok hızlı ve sessiz okuduğunu söyleyen Eyüboğlu birleştirme talebinde bulunarak "Siz de farkındasınız ve muhtemeldir ki bu nedenle iddianameyi bu şekilde okudunuz. Birkaç defadır mahkemenize aynı dosya geldiği için sanığın iddianameyi bildiğini varsaydınız çünkü dosyalar arasında fiili bağlantı var" dedi.

Derhal beraat ve birleştirme talebi

"İddianamede 11 Ocak tarihli açıklamanın yanı sıra 10 Mart tarihli ikinci bir bildiriden söz ediliyor. 10 Mart'taki metin bildiriden sonra akademisyenlerin iki ay boyunca uğradıkları hak ihlallerinin anlatıldığı metindir. İkinci bir bildiri gibi söz edilemez; iki aylık sürecin anlatılması söz konusudur."

"Dosyalar arasında şahsi bir bağlantı olmasa da hukuki ve fiili bağlantı söz konusudur" diyen Eyüboğlu, Adalet Bakanlığı'nın benzer dosyaların tek elden yürütülmesi gerektiğini usul ekonomisi açısından, Yargıtay'ın ise fiili ve hukuki bağ açısından değerlendirdiğini söyledi. 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden dört akademisyenin yargılandığı dava dosyası ile birleştirme talep etti.

13. ACM’deki dosya

Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy, Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle haklarında TMK 7/2'den açılan davada, savcının talebi üzerine Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesinden yargılama yapılması için Adalet Bakanlığı'na yargılama izni için başvuruldu. Henüz yanıt gelmedi. Dört akademisyenin yargılaması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

TCK 301

Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır. Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

 Bildiri metninin barışa çağrı yaptığını belirten Eyüboğlu hükümet politikalarını ifade özgürlüğü çerçevesinde eleştirildiğini ifade etti:

"Herhangi bir suç unsuru bulunmadığı için ilk aşamada derhal beraat, ikinci olarak birleştirme talebimizi yineliyoruz."

Duruşma ertelendi

Mahkeme, derhal beraat talebinin ifade alındıktan sonra yeniden değerlendirmek üzere bu aşamada reddine, 13. ACM’den iddianame, duruşma zabıtları, TCK 301 ile ilgili yazışmaların istenmesine, birleştirme talebinin belgeler geldikten sonra değerlendirilmesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 21 Haziran, 10.00'da görülecek. 

2. duruşma

Kemerburgaz Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. T.D.Y. hasta olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılamadı. Avukatı Serap Kaya'nın ek süre talebi kabul edilerek bir sonraki duruşmanın 22 Haziran 09.10'da görülmesine karar verildi.

3., 4., 5. ve 6.duruşmalar

Kadir Has Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Ö.Y.D., Kemerburgaz Üniversitesi'nden Öğretim Görevlisi E.K. ve Arel Üniversitesi'nden öğretim görevlisi İ.Ö. duruşma salonunda hazır bulundu. Suçlamaları reddederek derhal beraat talebinde bulundular. Taleplerinin reddi halinde savunma için ek süre talep ettiler.

Süalp: Bu metin üzerinde çalışacağım

Emekli Prof. Dr. Zeynep Tül Süalp duruşma salonunda hazır bulundu. Süalp suçlamaları reddederek derhal beraat talebinde bulundu. Talebin reddi halinde iddianame için konuşan Süalp, "Bu metin üzerinde çalışacağım. O nedenle süre istiyorum" dedi.

Avukat Meriç Eyüboğlu dört müvekkili için de savunmasını yineleyerek derhal beraat ve birleştirme taleplerinde bulundu.

Mahkeme, derhal beraat talebinin ifade alındıktan sonra yeniden değerlendirmek üzere bu aşamada reddine, 13. ACM’den iddianame, duruşma zabıtları, TCK 301 ile ilgili yazışmaların istenmesine, birleştirme talebinin belgeler geldikten sonra değerlendirilmesine karar verdi.

Dört duruşma 21 Haziran'da devam edecek

Ö.Y.D.'nin bir sonraki duruşması 21 Haziran 10.15'te, Süalp'in duruşması 21 Haziran 10.30'da, E.K'nin duruşması 21 Haziran 10.45'te, İ.Ö.'nün duruşması 21 Haziran 11.00'da görülecek.

7. duruşma

Kemerburgaz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bedriye Aysuda Kölemen Luge yurtdışında olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılamadı. Avukat Meriç Eyüboğlu, müvekilinin okul tatili döneminde gelebileceğini söyledi. 

Bir sonraki duruşma 21 Haziran 11.15'te görülecek.

8. ve 9. duruşmalar

Nişantaşı Üniversitesi’ndeki işlerinden atılan Yrd. Doç. Dr. N.M ve Yrd. Doç. Dr. Çetin Gürer yurtdışında oldukları gerekçesiyle duruşmaya katılamadı. Avukatları Arif Ali Cangı söz alarak savunmasını sundu:

"İddianamede soyut değerlendirme yapılmıştır. Suçta ve cezada şahsilik ilkesi yok sayılmıştır."

"Her iki müvekkilimin dosyası için de 13. ACM'deki dosyanın getirtilerek incelenmesini ve dosyaların birleştirilmesini talep ediyorum."

İstinabe talebi reddedildi

"Müvekkilim N.M. bu bildiriden sonra işten çıkarılmış, akademik çalışmalarını sürdürmek için yurtdışına gitmiştir. Bu şartlarda Türkiye'ye dönme niyeti yoktur. O nedenle ilk olarak, müvekkilimin ifadesinin bulunduğu yerde alınarak mahkemenize gönderilmesi talebimizin (istinabe talebi) değerlendirilmesini talep ediyoruz. Talebimiz yerinde görülmezse bir dahaki celseye hazır etmeye çalışacağız."

Savcı sanığın bir sonraki celsede hazır edilmesi için "yakalama kararı dahil gerekli işlemlerin yapılmasını" talep etti. 

Mahkeme, sanığın bir sonraki celsede hazır edilmesi için avukata süre verilmesine, sanığın adresinin Türkiye'de görünmesi nedeniyle istinabe talebinin reddine karar verdi. 

N.M.'nin duruşması 21 Haziran 10.30'da devam edecek.

Gürer için yakalama kararı

Avukat Cangı, Çetin Gürer için de istinabe talebini yineledi. Mahkeme aynı karar ve gerekçelerle talebi reddederek Gürer için yakalama kararı verdi.

Bir sonraki duruşma 21 Haziran’da.

10. Duruşma

Koç Üniversitesi’nden Doç. Dr. Y.Y. duruşma salonunda hazır bulundu. Derhal beraat talebinde bulunan Y.Y savunmasını sundu:

“Ben bir bilim insanıyım. 25 yıldır bu yönde çalışıyorum. Kendimi ülkeme borçlu hissederek yurtdışında olanağım olmasına rağmen ülkeme döndüm.

“Söz konusu bildiriyi insani ve vicdani bir motivasyonla imzaladım. Ölümlerin, şiddetli çatışma ortamının bir an önce sona erdirilmesi ve çözüm çabalarına destek vermek için imzaladım. İddianamede geçen ismi tanımıyorum. Bu suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum.”

Mahkeme başkanı: Bildiride sert ifadeler var mıydı?

Mahkeme başkanı sanığa “Daha önce bir sanığın bildiride sert ifadeler bulduğunu beyan ettiğini” belirterek “Siz de böyle düşünüyor musunuz” diye sordu. Y.Y “Evet, bazı sert ifadeler vardı ama ben hangi motivasyonlarla imzaladığımı az önce anlattım” diye yanıtladı.

Mahkeme, avukatlara yazılı beyanlarını sunmaları için ek süre verilmesine, 13. ACM’deki belgelerin istenmesine karar verdi. Duruşma 22 Haziran 09.30’da devam edecek.

11. duruşma

Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. E.A . duruşma salonunda hazır bulundu. Suçlamaları reddederek derhal beraat talebinde bulundu. Aksi halde savunma için ek süre talep etti.

Avukat Melike Polat Bursalı söz alarak anayasaya aykırılık yönünden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarından örnekler sundu. Derhal beraat ve birleştirme taleplerinde bulundu.

Mahkeme, derhal beraat ve birleştirme konusundaki kararlarını yineleyerek duruşmanın 22 Haziran 09.45’te devam etmesine karar verdi.

Ne olmuştu?

1128 akademisyen, 10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" adına "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildiriyi yayınladı. Toplam imza sayısı 2212'ye ulaştı.

Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ve Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı Barış İçin Akademisyenler/İstanbul grubu adına "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisi kapsamında yaşananları 10 MArt 2016'da basın toplantısıyla paylaştı. Camcı dışındaki üç akademisyen 15 Mart 2016’da; tutuklama kararı çıktığında yurtdışında olan Camcı ise Türkiye’ye döndüğünde 31 Mart 2016’da “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandı. Dört akademisyen 22 Nisan 2016'daki ilk duruşmada serbest bırakıldı. İlk duruşmada savcı suçlamayı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesinde belirlenen "Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama" şeklinde değiştirmesiyle yargılama izni için Adalet Bakanlığı'na başvuruldu.

Ekim 2017'de en az 148 imzacı akademisyen hakkında da iddianame hazırlandı. Savcı İsmet Bozkurt'un hazırladığı iddianamede imzacı akademisyenler 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 7/2 maddesinde yer alan "Terör örgütü propagandası" ile suçlandı. İlk duruşmalar 5 Aralık 2017'de görüldü. 16 Mart itibariyle 160 kişinin ilk duruşmaları, bu kişilerden 30'unun ikinci duruşmaları görülmüş oldu. Üç akademisyen hakkında1 yıl 3 ay hapis cezası verildi, cezalar ertelendi.

(TP)

Kaynak: https://m.bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/195193-11-akademisyen-ilk-du...