Tutuklu Akademisyenler İçin Hapishane Önünde Özgürlük Talepleri

Yazar / Referans: 
Beyza Kural - BİA Haber Merkezi
Tarih: 
07.04.2016

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza verdikleri için tutuklanan dört akademisyen için hapishane önlerindeki özgürlük nöbetleri sürüyor.

Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı ve Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan’ın tutulduğu Bakırköy hapishanesi önündeki nöbete Barış İçin Herkes, 78’liler Girişimi, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Halkevleri gibi gruplar da destek verdi.

Sanatçılar Zülfü Livaneli, Suavi, gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, Cengiz Çandar, Cumhuriyet Halk Partisi  temsilcilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi akademisyenlerin serbest bırakılması talebini yineledi.

Celal Başlangıç:  Karanlık günleri aşacağız

78’liler Girişimi adına yapılan açıklamada konuşan Celal Başlangıç, “AKP savaş dedi ve barış isteyen herkesi içeriye atmanın komplosu içine girdi” diye konuştu, “karanlık günleri aşacağız” dedi.

Ayşegül Tözeren: Akademisyenlerin sözünün arkasındayız

Tiyatro tek Ağaç’ın gösterisinin ardından Barış İçin Herkes grubundan kişiler söz aldı. Yazar Ayşegül Tözeren, Barış İçin Herkes’in  barış için akademisyenlerin sözünün arkasında durmaya devam ettiğini söyledi.

“Barış İçin Herkes, barış talebi meşrudur diyor. Savaş suçtur barış meşrudur.”

Gökhan Biçici: Nöbetler yaygınlaşıyor

Gazeteci Gökhan Biçici, barış mücadelesinin diğer tüm mücadelelerle içiçe geçtiğini anlattı:

“Barışı savunmak için yola çıktı akademisyenler ama bir anda kendilerini bir akademisyen olarak bu ülkede var olmanın önkoşulu olan ifade özgürlüğünü savunurken buldular. Barışın haberini yapmak için yola çıktı gazeteciler ama bir anda basın özgürlüğünü savunmak için etkinlikler yaparken, nöbet tutarken kendilerini buldular. Bu dönem belli ki nöbet tutarak taleplerimize sahip çıkacağız.”

Zülfü Livaneli: Güneş toplamak için buradayız

Sanatçı Zülfü Livaneli “Bir anlamda güneş nöbeti, güneş toplamak için buradayız” diye söze başladı.

“Türkülerimiz mahpushane türküleriyle doludur. Mahpushanelere güneş doğmuyor denilir. Oysa içeride yatan arkadaşlarımız için buradayız. Yurttaşlık görevlerini yaptıkları için yurt atılma talebiyle karşılaşan ilk insanlardır dünyada her halde. Akademisyenlerin hepsinin yaptığı işi ‘Türkiye’de barış olsun kan akmasın’ demek.

“Bunu dedikleri Barış için yargılanmaları suçken üstüne tutuklanmaları katmerli oluyor. Tutuklama şartları yok. Hükümetin başı da öyle diyor. Anayasamıza göre yürütmenin başı başbakandır, tutuklu yargılamaya gerek yok diyor. Adresleri, çalıştıkları yer belli, delil karatma ihtimali yok, imza attıklarını inkar etmiyorlar. Amacımız, bir an önce tahliye edilmeleri en azından tutuksuz yargılanmalarını sağlamak.”

Ercan Karakaş: Barış istemek suç değildir

SODEV Onursal Başkanı Ercan Karakaş, barışın Türkiye’nin, bölgenin, dünyanın en büyük ihtiyacı olduğunu söyledi:

“Akademisyen arkadaşlarımızın barış istemesi ve bunu barışçı biçimde dile getirmesi demokrasilerde suç değildir, olamaz.  İnsanlar barışçı ol görüşlerini ifade edemeyecekse, o zaman bu ülkede yaşam da yok demektir. Umutsuz değiliz, barışla birlikte umut da gelecektir. Bir ana evvel hukuksuz, demokrasi dışı tutuklamalara yargılamalara son verilsin istiyoruz.”

Ertuğrul Mavioğlu: Cezaevleri okul

Ertuğrul Mavioğlu, “cezaevleri okul denir, burada bize devletle, karanlık kirli bir faşizmle baş etmenin yollarını öğretiyorlar” diye konuştu.

Ayşe Semiha Baban: Şiddete son vermek hepimizin görevi

Yaşar Kemal’in eşi ve akademisyen Ayşe Semiha Baban, Yaşar Kemal’in “Ya demokrasi ya hiç” sözünü hatırlatarak konuşmaya başladı.

“Barış istemek hepimizin tekrar ettiği gibi suç değil, şiddete son demek bir görev, hepimizin görevi. Dileğim; duruşu, siyasi tercihi ne olursa olsun herkesin amasız fakatsız şiddet istemiyoruz demede birleşmesi, barış istiyoruz özleminde birleşmesi.”

Suavi, “Barışın nöbeti yükseldikçe korkunun nöbeti de yükselecek. Barış korku nöbetini silinceye değin de başımızın tacı olacaktır” diye konuştu.

Selçuk Erez: Akademisyenlerin peşinden gitmemiz lazım

İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Selçuk Erez “İnsanlar ölmesin masa başına gelelim nasılsa er geç geleceğiz, bir an evvel gelelim ki ölümler bitsin demek akıl dışı bir şey midir? Hayır, aklın kendisidir. Bu akademisyenlere böyle bir yol gösterdiği için minnet borçluyuz. Peşlerinden gitmemiz lazım” dedi.

Müslim Kaya: Şafak attılar, inşallah güneş doğacak

Tutuklu akademisyenlerden Muzaffer Kaya’nın babası Müslüm Kaya da “Dördü de bizim çocuklarımızdır. Onlar akademisyenlerimiz bir şafak attılar inşallah gün doğacak ümidindeyiz” dedi. (BK)

Beyza Kural

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Kasım 2012'den beri bianet'te muhabir olarak çalışıyor.