Müftüoğlu: İktidar Baskıyla Açlığa Razı Ediyor

Yazar / Referans: 
Yeni Yaşam Gazetesi
Tarih: 
16.11.2019

Son dönemde artan intiharların ekonomik krize dönük tepkilerin bir ifadesi olduğunu belirten ekonomist Özgür Müftüoğlu, ‘İktidar açlığa razı gelmeyenleri ‘terörist’ ilan ediyor. İnsanlar, tepkisini bir şekilde göstereceklerdir’ dedi

Derinleşen ekonomik krizin yansımaları gün geçtikçe ağır sorunlar yaratıyor. İşsizlik, yoksulluk ve geçim sıkıntısı intihara sürükleyici olayları da arttı. Ekonomik sıkıntıların sosyolojik yansımalar arasındaki bağı Mezopotamya Ajansı’ndan Naci Kaya’ya değerlendiren ekonomist Özgür Müftüoğlu, “Karnını doyuramayan insanlar tepkisini bir şekilde gösterecektir” dedi.

‘En totaliter devlette bile yok’

Ekonominin herkesi ilgilendirdiğini dolayısıyla her kesin de söz söyleme hakkı olduğunu dile getiren Müftüoğlu, hükümetin eleştiri ve yorum yapanlar hakkında uyguladığı baskıya tepki gösterdi. Müftüoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ekonomiye dair eleştiri dava edecekleri yönündeki açıklaması için de “Böylesi bir açıklama en totaliter devletlerde bile olmaz” dedi.

Bakanlığın eleştiride bulunanlara yönelik “terörist” benzetmesi ile yurttaşlara “Karnınız açsa bile ses çıkarmayın. Ses çıkarırsanız siz teröristsiniz” demek istediğini vurgulayan Müftüoğlu, “Bu hazin bir durumdur. Bugün gelinen durumda iktidar yaptığı açıklama ile ekonominin kötü gidişatını görmeyerek, baskı yolluyla insanları açlığa razı etmek istiyor. Razı gelmeyenleri ise terörist ilan ediyor anlamına geliyor” diye konuştu.

İşçi ve emekçilerin uzun zamandan beri “terörist” olarak nitelendirildiğini de sözlerine ekleyen Müftüoğlu, “İşçiler ne zaman haklarını aradığında karşılarında kolluk kuvvetlerini bulup, zaten ‘terörist’ muamelesi görüyordu. Bugün yapılan açıklamalarla artık daha açık söyleniyor” diye belirtti.

Demokrasi dereye evrildi?

Bu açıklamanın Türkiye’nin demokrasisi açısından bir belirti olduğunu da dile getiren Müftüoğlu, şöyle devam etti: “Artık insanlar karnım aç bile diyemeyecek. Hükümetin bu uygulama ile demokrasiyi hazmedemediğini gösteriyor. İktidar, ekonomi politikaları ile genel toplum refahını düşünmek zorundadır. Bakanlık açıklama ile küçük bir azınlığının çıkarları doğrultusundaki ekonomi modelini topluma dayatıyor. Zaten bunun arkasında gelen bütçe görüşmelerinde gördüğümüz tutumda toplumun çıkarını gözetmediği görülüyor.”

‘Gerçekler intiharlarla karşımıza çıkıyor’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerinin yurttaşların mutfağıyla örtüşmediğine de dikkati çeken Müftüoğlu, bu verilerin gerçekliklerinin tartışıldığını hatırlattı. Müftüoğlu, “Bu gerçekler nerde ortaya çıkıyor; intihar ve toplumsal yolsuzluklarla ortaya çıkıyor. Son dönemde yapılan intiharlar maalesef ki bunun göstergesi olarak karşımıza çıktı. İleriki günlerde bu vakaların daha da artacağı yönünde kaygılarım var” dedi.

‘İntihar tepkilerin bir ifadesi’

İntiharların vakalarının zor kullanılarak engellenemeyeceğini hatırlatan Müftüoğlu, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: “Toplumun büyük bir kesiminden oy almış hükümetin toplumun sesine kulak vermelidir. Hükümetin artık yaşanan bu intiharların gerçek sebebini görmesi gerekir. Bu vakaların önüne geçmek için politikalar üretmesi gerekirken, hükümet bu duruma gözleri kapatıp, baskı ve zorla toplumu susturmaya çalışıyor. Toplumu böyle susturarak, kendisini başarılıymış gibi göstermeye amaçlıyor. Ama bu mümkün değil. Çünkü iş bulamayan çalışıp karınlarını duyuramayan insanlar, eninde sonunda tepkilerini bir şekilde göstereceklerdir. Maalesef ki yaşanan intiharlarda bu tepkilerin bir ifadesidir.”

Kaynak: http://yeniyasamgazetesi1.com/muftuoglu-iktidar-baskiyla-acliga-razi-edi...