Mesut Yeğen'in Esas Hakkındaki Mütalaaya İlişkin Beyanı

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
01.10.2019

"Herkes için bağlayıcı olması gereken Anayasa Mahkemesi kararının da göstermiş olduğu üzere barış istemek, devletin hukuk dışı fillerini eleştirmek, devletin istediği gibi düşünmemek suç değildir."

Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden Prof. Dr. Mesut Yeğen'in Barış İçin Akademisyenler'in "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzalaması sebebiyle "Terör örgütü propagandası" iddiasıyla Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaaya ilişkin beyanını yayınlıyoruz. 

(Yeğen son savunmasını yapacağı duruşması görülmeden celse arasında beraat etti.)

Sayın Başkan, Sayın Heyet Üyeleri,

Savunmamda “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı metni Cizre, Silopi, Nusaybin, Sur ve Şırnak gibi yerleşim yerlerindeki çatışmalarda gerçekleşen vahim hukuk dışı fiillere son verilmesini ve 2015’te sona eren çözüm sürecine geri dönülmesini talep etmek amacıyla imzaladığımı ve barış talep etmenin ve devlet görevlilerince ifa edilen hukuk dışı fiilleri eleştirmenin suç sayılamayacağını belirtmiştim.

Nitekim, Anayasa Mahkemesi de birkaç hafta önce söz konusu bildiriye imza atılması fiilinin cezalandırılmasının yerinde olmadığına hükmetti.

Anayasa Mahkemesi’nin aynı metni imzaladıkları için yargılanıp ceza alan diğer akademisyenlerle ilgili hak ihlali kararına ve bu kararın ardından başka mahkemelerin aynı davada onlarca beraat kararı vermiş olmasına binaen son söz olarak iki küçük şey söylemek isterim.

Bir: Herkes için bağlayıcı olması gereken Anayasa Mahkemesi kararının da göstermiş olduğu üzere barış istemek, devletin hukuk dışı fillerini eleştirmek, devletin istediği gibi düşünmemek suç değildir.

İki: Hakkımdaki karar her ne olursa olsun, barış talep etmeye ve kanaatlerimi devletin ya da siyasi otoritenin talimat ya da hassasiyetlerine uygun olarak değil, aklım ve vicdanımla oluşturmaya devam edeceğim. (MY/TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/213787-mesut-yegen-in-esas-hak...