Bir Haftada 23 Barış Akademisyeni Beraat Etti

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
10.09.2019

26. ACM'de bir akademisyenin daha AYM'nin "hak ihlali" kararına atıfla beraatine karar verildi. 2 Eylül'den bugüne hakkında beraat kararı verilen akademisyen sayısı 23 oldu.

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları devam etti.

Bugün 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Mersin Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Eylem Çamuroğlu Çığ'ın üçüncü duruşması görüldü. Çamuroğlu-Çığ, yurtdışında olduğu için ifadesinin istinabe yoluyla alınması amacıyla istinabe işlemlerine başlanmıştı.

Ancak duruşma savcısı, "Dosya tekerrür etmiştir" diyerek istinabe işlemlerinin durdurulmasını istedi. Esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) barış için akademisyenler dosyalarında vermiş olduğu “hak ihlali” kararını hatırlattı ve “örgüt propagandası” suçunun yasal unsurlarının karşılanmadığını söyledi. Sanıkların beraatini istedi. 

Mahkeme, AYM kararına atıfla sanığın beraatine karar verdi.

TIKLAYIN - AYM Gerekçeli Kararı: Akademisyenin İşi Düşünce Açıklamak

28. ACM'de dosyalar kapandı

28. ACM'de, açık duruşma görülmeden 5 akademisyenin davalarından beraat ettiği dün (9 Eylül) itibariyle gelmişti.

TIKLAYIN - Diyarbakır'da Üç, İstanbul'da Beş Barış Akademisyeni Beraat Etti

Bugün ise mahkemede davası devam etmekte olan akademisyenlerin tamamının beraat ettiği bilgisi verildi. Böylece mahkeme toplamda 16 akademisyenin beraatine karar vermiş oldu. 

Mahkemenin beraatine karar verdiği akademisyenlerin isimleri şöyle:

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Penpecioğlu, 19 Mayıs Üniversitesi'nden Dr. Ali Rıza Güngen, ODTÜ'den Arş. Gör. Gülsevim Evsel ve Yrd. Doç. Dr. Başak Alpan, Ankara Üniversitesi'nden Arş. Gör. Aysun Gezen, İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mihriban Özbaşaran, MSGSÜ'den Arş. Gör. Damla Karaman, Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Cem Terzi, Özyeğin Üniversitesi'nden Dr. Alper Açık, Anadolu Üniversitesi'nden Doç. Dr. Yasemin Özgün, 100. Yıl Üniversitesi'nden Doç. Dr. Eylem Kılıç Oğurlu, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Fatma Işık Gürleyen, Hacettepe'den Arş. Gör. Sinem Önem ve Uğur Çetin, Ankara Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sevilay Çelenk, Anadolu Üniversitesi'nden Öğr. Üyesi Abdullah Deveci.

İzmir'de iki beraat; bir yetkisizlik

Barış İçin Akademisyenler, İzmir'de dün duruşmaları görülen iki akademisyenin daha beraat ettiği bilgisini aktardı. 

Öte yandan İzmir 14. ACM'de bugün görülen tek akademisyen duruşmasında ise mahkemenin yetkisizliğine karar verildi.

Diyarbakır'da üç, İstanbul'da 18 ve İzmir'de iki olmak üzere devam eden davalar kapsamında 2 Eylül 2019'dan bugüne toplamda 23 akademisyen hakkında beraat kararı verilmiş oldu.

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

9 Eylül 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 648 oldu. 146 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 18 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 8 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 2 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün; 17 akademisyen 2 yıl 3 ay; 7 akademisyen 2 yıl 6 ay; 5 akademisyene 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 204 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

36 kişinin cezası ertelenmedi

204 kişi içerisinden 29 kişinin hapis cezası 2 yılın üstünde kaldığı için (CMK md. 286), 7 kişi ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediği için toplamda 36 kişinin mahkumiyet kararı ertelenmedi. İtiraz yoluyla İstinaf Mahkemesi’ne giden mahkumiyet kararlarından cezası onanan Prof. Dr. Füsun Üstel iki buçuk ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye oldu.

TIKLAYIN - Akademisyen yargılamalarında cezalar

AYM "hak ihlali" dedi

Davası hapis cezasıyla sonuçlanan akademisyenlerden bazıları yerel mahkemelerin kararlarını AYM'ye taşıdı. AYM Genel Kurul, 26 Temmuz 2019'da 10 akademisyenin bireysel başvurularını birleştirerek görüştüğü dosya üzerinden “hak ihlali” kararı verdi.

AYM, başvuruculara 9 bin lira tazminat ödenmesine, ihlalin ortadan kaldırılmasına ve yeniden yargılama yapılması için karar örneğinin yerel mahkemelere gönderilmesine de hükmetti.

2 Eylül 2019'da başlayan yeni adli yılın ardından devam eden yargılamalar kapsamında ilk beraat kararı AYM'nin kararına atıfla İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nden geldi. Türkiye genelinde devam eden mahkemelerde toplam 23 akademisyen beraat etti.

AYM kararı ve sonuçları

AYM’nin kararına göre, devam eden davalar ve kesinleşmiş cezalar için yerel mahkemelerin yeniden yargılama yaparak beraat kararı vermesi, istinaf aşamasında olan dosyalar için de bozma kararı verilmesi gerekiyor.

AYM kararını, ihraç edilen akademisyen başvurularını henüz karara bağlamayan OHAL Komisyonu da dikkate almak zorunda ancak buna rağmen aksi kararlar verebiliyor.

Fakat Komisyonun akademisyenlerin aleyhine bir karar vermesi durumunda kişilerin Danıştay’a başvuru hakkı doğuyor. AYM kararı Danıştay için bağlayıcı olsa da ihraç kararlarının yine kalkmaması söz konusu olursa, bu konu da ayrıca AYM önüne gelecek.

Akademisyen yargılamaları haberlerinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Barış Akademisyenleri’nin beyanlarının tam metinlerine buradan ulaşabilirsiniz.

(TP)

Tansu Pişkin

bianet muhabiri. İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Şubat-Mart 2017 dönemi bianet stajyeriydi. Mayıs 2017'den beri bianet'te. 

Kaynak: https://m.bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/212838-bir-haftada-23-baris-...