Barış Akademisyenlerinden Demokrasi Nöbeti’ne Destek

Yazar / Referans: 
Yeni Yaşam Gazetesi
Tarih: 
04.09.2019

Barış akademisyenleri ve İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan kayyumlara karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti’ne destek verdi

HDP’li belediyelere atanan kayyumlara karşı HDP’li vekillerin ve yurttaşların başlattığı Demokrasi Nöbeti 17’nci gününde. Lise Caddesi’nde 17 gündür devam eden oturma eylemi öncesi, nöbetin yapıldığı nokta polis bariyerleriyle çevrildi.

Bugünkü nöbete HDP’li milletvekilleri ve yurttaşların yanı sıra HDP Ergani, Dicle, Çermik, Çüngüş, Eğil ilçe örgütleri katılım sağladı. “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” pankartı açarak yürüyen HDP’li kadınlar, “Kî diz e qayyum diz e”, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir”, “Siyasi darbeye hayır” dövizleri açarak, nöbete katıldı. Lise Caddesi’ne geçen ve nöbette yerini alan kadınların açtığı “Kî diz e qayyum diz e” (Hırsız kim kayyum) yazılı dövize polis izin vermedi ve dövizin toplatılmasını istedi.

Akademisyenler nöbette

Oturma eylemine bugün 78’ler Derneği ve Barış Akademisyenlerinden Şebnem Korur Fincancı, Eşber Yağmurdereli ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da katıldı. Yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı ile eyleme katılım sağlayan akademisyenler, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganıyla karşılandı.

Demokrasi Nöbeti’nde basın açıklaması yapılması bekleniyor.

Kaynak: http://www.yeniyasamgazetesi1.com/baris-akademisyenlerinden-demokrasi-no...