Gazeteci Düzkan ve Akademisyen Üstel'e Cezaevinde Bayram Ziyareti

Yazar / Referans: 
Bianet
Tarih: 
06.06.2019

CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, gazeteci Ayşe Düzkan ve Prof. Dr. Füsun Üstel'i Eskişehir Cezaevi'nde ziyaret etti; "Bayram gününde cezaevindeki tüm gazetecilerin, aydınların özgürlüklerini talep ediyoruz" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer, Prof. Dr. Füsun Üstel'i Eskişehir Kapalı Cezaevi'nde, gazeteci Ayşe Düzkan'ı Eskişehir Kadın Açık Cezaevi'nde ziyaret etti.

Düzkan'ın bayramdan önce serbest kalabileceğini belirten Çakırözer, "Denetimli serbestlik için gereken belgeler Eskişehir yerine Hendek cezaevine gönderiliyor. Düzkan adaletin bu şekilde yolunu şaşırması yüzünden bayramı cezaevinde geçirmek zorunda kaldı" dedi.

"Sorun yasalardan çok yasaların baskıcı yorumlanışında"

Çakırözer, Adalet Bakanlığı ve Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuru sonuçlarını bekleyen Prof. Dr. Üstel hakkında verilen cezanın infazının durdurulması gerektiğini belirtti, "Bayram gününde cezaevindeki tüm gazetecilerin, yazarların, çizerlerin, aydınların özgürlüklerini talep ediyoruz" dedi.

"Yargı Reformu'nun basın ve ifade özgürlükleri için bir başlangıç olması gerekir. Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün her geçen gün kan kaybetmesinin nedeni yasalardan çok yasaların baskıcı yorumlanmasından doğan uygulamalar.

"Bunun da temel nedeni yargının siyasallaşmasıdır. Artık yasalarda reform, zihniyette devrim gerekiyor." 

"Düzkan serbest bırakılabilirdi"

"Gazeteci Düzkan, aslında bayramdan önce denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanarak serbest kalabilirdi.  

"Ancak bunun için gerekli belgeler Eskişehir yerine Hendek Kadın Açık Cezaevine gönderiliyor. Düzkan adaletin bu şekilde yolunu şaşırması yüzünden bayramı cezaevinde geçirmek zorunda kaldı."

Üstel'in özgürlüğü için başvurular

Çakırözer Eskişehir Kadın Kapalı Cezaevindeki Prof. Dr. Füsun Üstel'in özgürlüğüne kavuşması için iki başvurusunun olduğunu söyledi.

 "Adalet Bakanlığı'ndan açık cezaevine sevk edilmeyi talep ediyor. Anayasa Mahkemesi'ne ise hak ihlali başvurusu yaptı. Özgürlüklerinin ihlal edildiğini, hakkında verilen cezanın infazının durdurulmasını ve tahliyesini talep ediyor. Başvurular bir an önce işleme alınmalı, hakkındaki infaz durdurulmalı ve Üstel özgürlüğüne kavuşmalı." 

"Özgürlüklerine kavuşmalılar"

Çakırözer Türkiye'nin artık düşüncelerini ifade eden aydınların cezalandırılması ayıbına son vermesi gerektiğini  savunuyor.

"Düzkan'ın da Üstel'in de uluslararası sözleşmeler ve anayasa ile güvence altına alınan basın ve ifade özgürlükleri, en temel insan hakları ihlal ediliyor.  

"Bir an önce özgürlüklerine, ailelerine, okurlarına, öğrencilerine kavuşmaları gerekiyor. Sadece onlar değil, bu bayram gününde cezaevindeki tüm gazetecilerin, yazarların, çizerlerin, aydınların özgürlüklerini talep ediyoruz."

(PT)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/209141-gazeteci-duzkan-ve-akad...