İki Akademisyene "Örgüt Propagandası" Suçlamasıyla Cezalandırma Talebi

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
25.06.2019

28. ACM’de iki akademisyenin “örgüt propagandası” suçlamasıyla cezalandırılması istendi. 36. ACM’de ise bir kez daha "Anayasa Mahkemesi'ndeki barış için akademisyenler dosyalarının beklenmesine” karar verilerek duruşma ertelendi.

Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde devam etti. 

Bugün 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde (ACM) Trakya Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Yaprak'ın birinci, 36. ACM'de S.A.'nın beşinci; 28. ACM'de ise Anadolu Üniversitesi'nden Doç. Dr. Yasemin Özgün ve Van 100. Yıl Üniversitesi'nden Doç. Dr. E.K.O'nun ikinci duruşmaları görüldü.

25. ACM, Yaprak'ın dosyasında yetkisizlik kararı vererek dosyayı Edirne'ye gönderdi.

36. ACM'de sanık ve avukatının katılmadığı duruşmada mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin barış için akademisyenler dosyalarında vereceği kararın beklenmesine hükmederek duruşmaları erteledi.

28. ACM'de duruşması olan iki akademisyen için de savcı mütalaasını aynen tekrarlayarak sanıkların Terörle Mücadele Kaunu (TMK) uyarınca cezalandırımasını istedi.

25. ACM

Mahkeme başkanı: Beyhan Acar - Üyeler: Buket Özkoyuncu, Yıldız Sezgin - Savcı: Mehmet İlker Durmaz.

Mevlüt Yaprak ve avukatı Meriç Eyüboğlu mahkemenin yetkisine ilişkin bir itirazları olmadığını söyledi. Duruşma savcısı, mahkemenin yetkisizliğine kara verilmesini istedi.

Heyet, mahkemenin yetkisizliğine karar vererek "atılı suç yerinin Edirne ili olması" gerekçesiyle dosyanın Edirne Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine hükmetti.

36. ACM

S.A. ve avukatı mazeret bildirerek duruşmaya katılamadı. Ayrıca sanık müdafinin mahkemeye UYAP üzerinden sunduğu dilekçeyle AYM'nin barış için akademisyenler dosyalarındaki bireysel başvuruları görüştüğünü belirttiği ve söz konusu kararın mahkemece beklenmesini talep ettiği görüldü.

Mahkeme, "benzer dosyalarda AYM'ye başvuru yapıldığı, AYM'nin başvurularla ilgili karar aşamasında olduğu anlaşılmakla" AYM'nin kararının beklenmesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 1 Ekim'de görülecek.

28. ACM

Mahkeme başkanı: Ersiz Özaslan - Üyeler: Serkan Yoğurtçu, Muhsin Onay - Savcı: Mehmet Ali Aldemir.

1. ve 2. duruşmalar

Duruşmalarında hazır bulunan akademisyenle Yasemin Özgün ve E.K.O. savunmalarını sözlü ve yazılı olarak mahkemeye sundu.

Sanıklar müdafi Meriç Eyüboğlu her iki dosya yönünden de taleplerini sundu. İlk aşamada müvekkillerinin beraatine karar verilmesini talep eden Eyüboğlu, uygun görülmemesi halinde kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Mahkeme, "taleplerin dosyaya bir yenilik sağlamayacağı kanaatiyle" talebi reddetti.

Mütalaa açıklandı

Kovuşturmanın genişletilmesi olmayan duruşma savcısı, her iki dosya yönünden de tekrarladığı esas hakkında mütalaasında sanıkların TMK 7/2 maddesi 1. ve 2. cümleleri uyarınca cezalandırılmalarını istedi.

Terörle Mücadele Kanunu 7/2

Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Sanıklar ve müdafileri Eyüboğlu'nun esasa karşı savunmalarını hazırlamaları için istedikleri süreyi vererek her iki duruşmayı da 15 Ekim'e bıraktı.  

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

25 Haziran 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 633 oldu. 142 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 18 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 8 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 2 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün; 17 akademisyen 2 yıl 3 ay; 7 akademisyen 2 yıl 6 ay; 5 akademisyene 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 200 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

35 kişinin cezası ertelenmedi

200 kişi içerisinden 29 kişinin hapis cezası 2 yılın üstünde kaldığı için (CMK md. 286), 7 kişi ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediği için toplamda 36 kişinin mahkumiyet kararı ertelenmedi. İtiraz yoluyla İstinaf Mahkemesi’ne giden mahkumiyet kararlarından cezası onanan Prof. Dr. Füsun Üstel 8 Mayıs'ta cezaevine girdi.

Cezası ertelenmeyen akademisyenlerin isimleri şöyle:

Ayşe Erzan, Özdemir Aktan, Nesrin Sungur Çakmak, Füsun Üstel, Büşra Ersanlı, Lütfiye Bozdağ, Şebnem Korur Fincancı, Özgür Müftüoğlu, Yonca Demir, Gençay Gürsoy, M.A., Alper Akyüz, Ahmet Bekmen, Nihan Aksakallı, Hülya Kirmanoğlu, İsmet Akça, Haydar Durak, İlkay Özkuralpli, Öznur Yaşar Diner, Remzi Orkun Güner, Esra Kaliber, Eda Aslı Şeran, Aysuda Kölemen, İlkay Yılmaz, Zeynep Tül Süalp, L.N., S.A., Gevher Gökçe, Çare Olgun Çalışkan, Nevin Zeynep Yelçe, Ali Kerem Saysel, Koray Çalışkan, S.I. Süreyya Topaloğlu, Ayşe Gül Altınay, Noemi Levy Aksu.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

(TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/209746-iki-kisiye-orgut-propag...