Ayşe Parla'nın Beyanı

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
18.06.2019

"Metin barış yanlısı bir içerik tanıdığı için; çocukların ve sivillerin ölmesinin önlenmesi talebine katıldığım için; gerçeği ve hakkı gözetmeye çalışmayı şiar edinmiş bir birey ve yurttaş olarak fikrim ve vicdanım gerektirdiği için, bu metni özgür irademle imzaladığımın bilinmesini isterim."

Boston Üniversitesi Antropoloji Bölümünden Öğr. Üyesi Ayşe Parla'nın Barış İçin Akademisyenler'in "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzalaması sebebiyle "Terör örgütü propagandası" iddiasıyla Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davadaki beyanını yayınlıyoruz.

2005 -2018 yılları arasında Sabancı Üniversitesi'nden Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde doçent olarak görev yaptım. 2018'den beri ise Boston Üniversitesi Antropoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktayım.

Üç yıl kadar önce, halen Sabancı Üniversitesi'nde görev yapmaktayken, e-postama gelen ve meslektaşlar arasında imzaya açılan bir metni ben de imzalamıştım.

Metin barış yanlısı bir içerik tanıdığı için; çocukların ve sivillerin ölmesinin önlenmesi talebine katıldığım için; gerçeği ve hakkı gözetmeye çalışmayı şiar edinmiş bir birey ve yurttaş olarak fikrim ve vicdanım gerektirdiği için, bu metni özgür irademle ve düşünce ve ifade özgürlüğümü kullanarak imzaladığımın bilinmesini isterim.

Dikkatle incelendiğinde iddianamede bana yöneltilen suçlamaları reddediyorum. Yukarıda açıkladığım gibi, söz konusu metni, yalnızca ifade özgürlüğüm kapsamında kalan eleştiri hakkımı kullanmak için imzalarken, herhangi bir suç kastı taşımadım.

Tüm bu nedenlerle hakkımda beraat kararı verilmesini saygı ile dilerim.

(AP/TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/209481-ayse-parla-nin-beyani