Barış Akademisyeni Gizem Sayın Havalimanından Gözaltına Alınacak

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
10.06.2019

Barış bildirisi imzacısı akademisyen Gizem Sayın, yurt dışında olduğu için katılamadığı duruşmada verilen yakalama kararı nedeniyle ifadesi alınıp serbest bırakılmak üzere havalimanından gözaltına alınacak.

Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Arş. Gör. olarak çalışan Gizem Sayın, 11 Haziran’da yurt dışından döndüğü sırada havalimanında gözaltına alınacak.

Barış bildirisi imzacısı Sayın akademik çalışmaları nedeniyle yurt dışında olduğu için duruşmalara katılamamış, yargılandığı mahkeme, hakkında yakalama emri çıkarmıştı.

Bu nedenle yarın saat 15.00’te Sabiha Gökçen Havalimanı’na indiği sırada gözaltına alınacak Sayın için barış akademisyenleri ve avukatları da havalimanında hazır bulunacak.

Akademisyenler ve hak savunucuları Sayın’ı ifadesi alınmak üzere götürüleceği Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde de yalnız bırakmayacak.

Üniversitenin izniyle yurt dışındaydı

Barış akademisyenlerine yönelik “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan davalar kapsamında 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Sayın, görev yaptığı üniversitenin izniyle akademik çalışmalarını sürdürmek için dokuz aydır yurt dışındaydı.

Mahkeme, 6 Mart tarihli üçüncü celsede Sayın hakkında “ifadesi alınıp serbest bırakılmak üzere”” yakalama emri çıkarılmasına karar vermişti.

Gerekçede ise "bir önceki celsede sanığın Türkiye'ye geleceği tarih göz önüne alınarak yeni duruşma günü verildiği ancak sanık müdafinin bu duruşmada da müvekkilinin yurt dışında olduğunu beyan etmesi" ifadelerine yer verilmişti.

Bütün itirazlar reddedildi

6 Mart’tan bu yana Avukat Meriç Eyüboğlu, kararın kaldırılması için müvekkilinin yurt dışında akademik çalışma yürüttüğüne ilişkin belgeler eşliğinde kararı veren mahkemeye üç kez başvurdu.

Mahkeme, her defasında başvuruları reddetti. Bir üst mahkemeye de itiraz eden Eyüboğlu’nun itirazları reddedilerek yakalama emrinin devamına karar verildi.

(TP)

Kaynak: http://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/209208-baris-akademisyeni-gizem...