Mahkeme TCK 301'den Soruşturma İzni İstedi, Esası Kapattı

Yazar / Referans: 
Hikmet Adal, Bianet
Tarih: 
28.05.2019

24. ACM'de İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden Dr. Ohannes Kılıçdağı'nın yargılandığı davada mahkeme Adalet Bakanlığı'ndan TCK 301 maddesi uyarınca izin istenmesine karar vererek esası kapattı.

Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde devam etti

Bugün 24. ACM'de İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden Dr. Ohannes Kılıçdağı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden Arş. Gör. Yasemin Akış'ın, 13. ACM'de Kocaeli Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Hülya Kendir'in ve 36. ACM'de Gazi üniversitesi'nden Ar. Gör. Eren Kırmızıaltın'ın duruşmaları görüldü.

24. ACM'de görülen Yasemin Akış'ın duruşmasında mahkeme yetkisizlik vererek dosyayı Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verdi.

Mahkeme esası kapattı

Ohannes Kılıçdağı'nın duruşmasında ise avukatı Sevgi Kalan hazır bulundu. Kılıçdağı'nın savunmasının tespiti için yazılan istinabe sonucunun henüz mahkemeye ulaşmadığı anlaşıldı.

Mütalaa veren savcı Türk Ceza Kanunu (TCK) 301. maddesi uyarınca Adalet Bakanlığı'ndan izin alınması ve yanıt gelene kadar yargılamanın durması kararı verilmesini istedi.

Mahkeme ilgili madde kapsamında Adalet Bakanlığı'ndan izin istenmesine karar vererek bu doğrultuda kovuşturma izni verilip verilmeyeceği hususunun beklenmesi için açılan kamu davasının durdurulmasına hükmederek dosyayı Adalet Bakanlığı'na gönderdi.

Esası bu şekilde kapatan mahkeme, dosya Adalet Bakanlığı'ndan döndükten sonra yeniden esasa kaydı ile kovuşturmaya devam edilmesine karar verdi.

TCK 301

Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır. Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

Derhal beraat talebi reddedildi

13. ACM'de Kocaeli Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Hülya Kendir ise ilk kez hakim karşısına çıktı. Kendir ve avukatı Elvan Olkun duruşmada hazır bulundu.

Kendir, bu duruşmada savunma yapmayacağını belirterek süre talebinde bulundu. Avukatı Olkun ise fiilin suç oluşturmadığını ve ortada suç unsuru olmadığını belirterek derhal beraat talebinde bulundu.

Derhal beraat gerekçelerini sıralayan Olkun, kamuoyunda Ayşe Öğretmen olarak bilinen Ayşe Çelik hakkında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği hak ihlali kararını hatırlattı.

Ara kararını açıklayan mahkeme sanık ve müdafine savunmalarını hazırlamak üzere gelecek celseye kadar süre verilmesine hükmetti. Duruşma 17 Temmuz 2019 saat 11.15'e bırakıldı.

Beraat talebi reddedildi

36. ACM'de Gazi üniversitesi'nden araştırma görevlisi Eren Kırmızıaltın'ın ikinci duruşması görüldü. Kırmızıaltın'ın taleplerini avukatı yazılı olarak mahkemeye sundu. Öncelikle derhal beraat talebinde bulunan Kırmızıaltın, ayrıca ana dosya ile birleştirme ve kabul edilmezse aynı mahkemedeki dosyaların birleştirilmesi talebinde bulundu.

Kırmızıaltın'ın avukatı son olarak tevsii tahkikata ilişkin taleplerini sıraladı ve TCK 301. madde'den yargılama için izin yazısı yazılmasını ve bu esnada durma kararı verilmesini istedi.

Bu talepleri reddedilen akademisyen savunma yaptı. 

Kırmızıaltın ve avukatına mütalaaya karşı savunma hazırlamak için ek süre verildi. Dava 11 Temmuz saat 16.30'a bırakıldı.

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

28 Mayıs 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 618 oldu. 136 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 18 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 8 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 2 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün; 17 akademisyen 2 yıl 3 ay; 6 akademisyen 2 yıl 6 ay; 5 akademisyene 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 193 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

35 kişinin cezası ertelenmedi

193 kişi içerisinden 29 kişinin hapis cezası 2 yılın üstünde kaldığı için (CMK md. 286), 6 kişi ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediği için toplamda 35 kişinin mahkumiyet kararı ertelenmedi. İtiraz yoluyla İstinaf Mahkemesi’ne giden mahkumiyet kararlarından cezası onanan Prof. Dr. Füsun Üstel 8 Mayıs'ta cezaevine girdi.

Cezası ertelenmeyen akademisyenlerin isimleri şöyle:

Ayşe Erzan, Özdemir Aktan, Nesrin Sungur Çakmak, Füsun Üstel, Büşra Ersanlı, Lütfiye Bozdağ, Şebnem Korur Fincancı, Özgür Müftüoğlu, Yonca Demir, Gençay Gürsoy, M.A., Alper Akyüz, Ahmet Bekmen, Nihan Aksakallı, Hülya Kirmanoğlu, İsmet Akça, Haydar Durak, İlkay Özkuralpli, Öznur Yaşar Diner, Remzi Orkun Güner, Esra Kaliber, Eda Aslı Şeran, Aysuda Kölemen, İlkay Yılmaz, Zeynep Tül Süalp, L.N., S.A., Gevher Gökçe, Çare Olgun Çalışkan, Nevin Zeynep Yelçe, Ali Kerem Saysel, Koray Çalışkan, S.I. Süreyya Topaloğlu, Ayşe Gül Altınay.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

(HA)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/208917-mahkeme-tck-301-den-sor...