Ayşe Gül Altınay'ın Esas Hakkında Mütalaaya İlişkin Beyanı

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
21.05.2019

"Daha fazla şiddete, nefrete, acıya, adaletsizliğe mi dönüştüreceğiz, yoksa hayatı, güzelliği, sevgiyi, barışı, adaleti çoğaltan adımlar mı atacağız?"

Sabancı Üniversitesi'nde antropoloji, kültürel çalışmalar ve toplumsal cinsiyet çalışmaları yapan Prof. Dr. Ayşe Gül Altınay'ın Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzalaması sebebiyle "Terör örgütü propagandası" iddiasıyla Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaaya ilişkin beyanını yayınlıyoruz.

Bu topraklarda yaşayan her bireyin, her ailenin geçmişinde ağır savaş, göç, şiddet deneyimleri var. Travma araştırmalarının işaret ettiği şiddet döngüsü bağlamında özellikle kırılgan ve zor bir coğrafyada yaşıyoruz.

Bu yaşadığımız acıları neye dönüştüreceğimiz ise bize bağlı…

Daha fazla şiddete, nefrete, acıya, adaletsizliğe mi dönüştüreceğiz, yoksa hayatı, güzelliği, sevgiyi, barışı, adaleti çoğaltan adımlar mı atacağız?

Benim tüm çalışmalarımı ve hayatımı şekillendiren temel soru bu.

Nesilden nesile aktarılan travmaları şifalandırmak, yaşadığımız şiddet döngülerinin içinden çıkabilmek adına her birimizin atabileceği yeni adımlar olduğuna inanıyorum.

(AGA/TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/208687-ayse-gul-altinay-in-esa...