Uluslararası Af Örgütü: Akademisyenlerin Gözaltına Alınması İfade Özgürlüğü Üzerindeki Baskıyı Kuvvetlendiriyor

Tarih: 
10.02.2016

İngilizceden çeviren: Translators for justice

Kaynak: https://www.amnesty.org/en/latest/news/2016/01/turkey-detention-of-acade...

15 Ocak 2016

Uluslararası Af Örgütü bugün, Türkiye’de 19 akademisyenin gözaltına alınmasının tehlikede bulunan ifade özgürlüğüne yönelik yeni bir saldırıyı temsil ettiğini açıkladı.

Güneydoğu bölgesinde barışın tesis edilmesini talep eden ve Türkiye’nin bu bölgedeki askeri operasyonlarını eleştiren bir bildiriye imza atan akademisyenleri hedef alan gözaltı dalgası Cuma günü başladı. Bildiriye imza atanlar aynı zamanda sosyal medya üzerinden ölüm tehditleri almakta ve bugün Recep Tayyip Erdoğan tarafından teroristlerle kıyaslanmaktalar.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye araştırmacısı Andrew Gardner durumu şu şekilde dile getirdi: “Kesintisiz süren sokağa çıkma yasakları boyunca yapılan askeri operasyonlar büyük acılar yaratmakta ve geniş insan hakları ihlalleri meydana getirmektedir. Türk yetkililer fikirlerini açıkça ifade edenleri hapsetmek değil dinlemek zorunda.”

“Akademisyenlerin gözaltına alınması ve uğradıkları taciz, Türkiye’de insan haklarının güvencesiz durumuna dair uğursuz bir işarettir. Herkes kadar akademisyenlerin de, terörist olarak yaftalanmadan ve tutuklanma tehdidi olmadan, ifade özgürlüğü hakkını kullanmaya hakları vardır.”

“Bu gözaltılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla da beraber ele alındığında, güneydoğudaki Kürtlere yapılan baskının genişleyerek hükümetin uygulamalarını eleştiren herkese uzanacağını göstermektedir.”

“Türk yetkililerinin, fikirlerini ifade eden akademisyenleri toplamayı bırakıp, onlara karşı yürütülen soruşturmayı sonlandırması ve akademisyenlerin güvenliğinin sağlanması konusunda göreve çağırıyoruz. Onlara yönelik sergilenen bu muamele Türkiye’nin vicdanında kara bir lekedir.”

Açılan soruşturmalar, “Barış için Akademisyenler” olarak bilinen ve güneydoğudaki saldırıları kast ederek hazırladıkları “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzalayan Türkiye’deki 1,000’in üzerinde akademisyeni hedef almakta.

Akademisyenler “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk ulusuna hakaret” konularını düzenleyen yasalar çerçevesinde soruşturulmaktalar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün (Cuma günü) bir konuşmasında akademisyenlere “karanlıksınız karanlık” diye seslenerek sözlerine “onlar katliam yapanlarla aynı suçu işliyorlar” ilavesinde bulundu. Bu hafta başlarında Cumhurbaşkanı bildiriyi “ihanet” olarak niteledi ve akademisyenlere teröristler için çalışan “beşinci kol” göndermesinde bulundu.

Birçok akademisyen bu dönemde sosyal medya üzerinden, telefonla ve üniversitelerine bırakılan yazılı mesajlarla tehditler aldıklarını bildirdi. Milliyetçi bir mafya babası Sedat Peker de akademisyenlere tehdit olarak “kanlarınızı akıtacağız” ve “akan kanlarınızla duş alacağız” söylemlerinde bulundu.

 ARKA PLAN

Asker ve polisin Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) gençlik kolu olan, silahlı Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi’ne (YDG-H) karşı yürüttüğü operasyonlar nedeniyle aralıktan beri Türkiye’nin güneydoğusundaki bazı bölgelerde 24 saatlik sokağa çıkma yasakları ilan edilmekte.

200,000’in üzerinde insan, Cizre, Şırnak ve Diyarbakır’ın Sur ilçesinin de içinde bulunduğu, çatışmadan etkilenen bu bölgede yaşamakta. Bazıları yemek ve tıbbi yardıma ulaşamamakta, ciddi su ve elektrik kesintileri ve yoksunluğu yaşamaktalar. Sokağa çıkma yasaklarının ilk uygulanmaya başladığı Ağustos 2015’ten beri, 150’den fazla vatandaş ve en az 24 asker ve polis hayatını kaybettiği kaydedildi.