Mahkeme "Anayasa'ya Aykırılık" Talebini Değerlendirecek

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
09.05.2019

29. ACM'de görülen duruşmada mahkeme, avukat Erdal Doğan'ın TCK 301 ve TMK 7/2 yönünden Anayasa'ya aykırılık talebini celse arasında değerlendirmeye karar verdi.

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini  imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde devam etti.

14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde (ACM) Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kuban Altınel ve doktora öğrencisi B.K.'nin, 29. ACM'de ise Prof. Dr. A.O.'nun dördüncü; 24. ACM'de 100. Yıl Üniversitesi'nden İbrahim Yaman'ın birinci duruşmaları görüldü.

24. ACM Yaman'ın dosyası için Adalet Bakanlığı'ndan Türk Ceza Kanunu (TCK) 301. maddesi kapsamında soruşturma izni istenmesine ve yargılamanın durmasına karar vererek dosya esasını kapattı.

14. ACM'de Altınel ve B.K.'nin dosyalarına TCK 301 izninin girdiği görüldü. Altınel'in duruşmasında savcı esas hakkında mütalaasını açıklayarak sanığın Terörle Mücadale Kanunu (TMK) 7/2 maddesinde düzenlenen "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.

29. ACM'de görülen duruşmada ise mahkeme, avukat Erdal Doğan'ın TCK 301 ve TMK 7/2 yönünden Anayasa'ya aykırılık talebini celse arasında değerlendirmeye karar verdi.

Duruşmalardan ayrıntılar şöyle:

14. ACM

Mahkeme başkanı: Murat Özer - Üyeler: Ünal Altınöz, Abdullah Şükrü Arslan - Savcı: Ercan Gümüş.

1. duruşma

Eylemin TCK 301. maddesindeki suçu oluşturma ihtimaline binaen Adalet Bakanlığı'ndan istenen soruşturma iznine olumlu yanıt geldiği görüldü.

TCK 301

Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır. Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

Duruşmada hazır bulunan Kuban Altınel ve avukatı İnayet Aksu önceki savunmalarını tekrar ettiklerini söyledi.

Esas hakkında mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanığın TMK 7/2 maddesi gereğince cezalandırılmasını istedi.

Terörle Mücadele Kanunu 7/2

Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için sanık ve müdafiine süre veren mahkeme duruşmayı 9 Temmuz'a bıraktı.

2. duruşma

B.K.'nin yurtdışında olduğu için katılamadığı duruşmada avukatı İnayet Aksu hazır bulundu. TCK 30 izninin bu dosyaya da geldiği görüldü.

Avukat Aksu, müvekkilinin bir sonraki celse hazır edeceğini belirterek süre istedi.

Mahkeme sanık müdafinin talebini kabul ederek duruşmayı 9 Temmuz'a erteledi.

24. ACM

İbrahim Yaman ve avukatının katılmadığı duruşmada mahkeme, TCK 301. maddesi kapsamında Adalet Bakanlığı'ndan soruşturma izni istenmesine, yanıt gelene kadar yargılamanın durmasına karar verdi.

Mahkeme esası da bu şekilde kapattı.

29. ACM

A.O. ve avukatı Erdal Doğan duruşmada hazır bulundu. Adalet Bakanlığı'ndan istenen TCK 301 iznine henüz yanıt gelmediği görüldü.

Avukat Doğan, talepleri olduğunu belirterek İzmir 21. Ağır Ceza Mahkemesi'nde TMK 7/2 ve TCK 301 maddelerinin Anayasa'ya aykırılık bağlamında değerlendirmeye alındığını ifade etti ve mahkemeden de Anayasa'ya aykırılık yönünden değerlendirme yapmasını talep etti.

Doğan ayrıca 24. ACM'de birleşen bir dosyada mahkemenin TCK 301 izni istediğini ve bu husus yeni bir soruşturma konusu olabileceği için esası kapattığını belirterek mahkemeden de esası kapatması ve dosyayı başsavcılığa gönderilmesi talebinde bulundu. Müvekkilinin soruşturma aşamasında imzasını geri çektiğini belirten Doğan, önceki duruşmalarda dile getirdiği beraat talebinin de tekrar değerlendirilmesini istedi.

Talepler celse arasında değerlendirilecek

Mahkeme, Adalet Bakanlığı'ndan istenen soruşturma talebine ilişkin yazı cevabının beklenmesine ve sanık müdafinin taleplerinin celse arasında heyetçe değerlendirilmesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 1 Ekim'de görülecek.

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

9 Mayıs 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 611 oldu. 136 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 18 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 8 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 2 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün; 17 akademisyen 2 yıl 3 ay; 6 akademisyen 2 yıl 6 ay; 4 akademisyene 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 192 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

34 kişinin cezası ertelenmedi

192 kişi içerisinden 28 kişinin hapis cezası 2 yılın üstünde kaldığı için (CMK md. 286), 6 kişi ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediği için toplamda 34 kişinin mahkumiyet kararı ertelenmedi. İtiraz yoluyla İstinaf Mahkemesi’ne giden mahkumiyet kararlarından cezası onanan Prof. Dr. Füsun Üstel 8 Mayıs'ta cezaevine girdi.

Cezası ertelenmeyen akademisyenlerin isimleri şöyle:

Ayşe Erzan, Özdemir Aktan, Nesrin Sungur Çakmak, Füsun Üstel, Büşra Ersanlı, Lütfiye Bozdağ, Şebnem Korur Fincancı, Özgür Müftüoğlu, Yonca Demir, Gençay Gürsoy, M.A., Alper Akyüz, Ahmet Bekmen, Nihan Aksakallı, Hülya Kirmanoğlu, İsmet Akça, Haydar Durak, İlkay Özkuralpli, Öznur Yaşar Diner, Remzi Orkun Güner, Esra Kaliber, Eda Aslı Şeran, Aysuda Kölemen, İlkay Yılmaz, Zeynep Tül Süalp, L.N., S.A., Gevher Gökçe, Çare Olgun Çalışkan, Nevin Zeynep Yelçe, Ali Kerem Saysel, Koray Çalışkan, S.I. Süreyya Topaloğlu.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

(TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/208328-mahkeme-anayasa-ya-ayki...