Bir Akademisyene Daha 15 Ay Ertelemeli Hapis Cezası

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
03.04.2019

Bir akademisyene 1 yıl 3 ay hapis cezası verilerek kararda hükmün açıklanması geri bırakıldı. 13 akademisyenin dosyalarında yetkisizlik kararı verildi.

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini  imzaladıkları için "Terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin duruşmaları Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde devam etti.

30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde (ACM) duruşması görülen T.K. "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kararda hükmün açıklanması geri bırakıldı.*

Aynı mahkemede 10 akademisyenin dosyasında yetkisizlik kararları verilirken iki duruşma ileri tarihlere ertelendi.

25. ACM'de görülen tek duruşma ile 26. ACM'de görülen iki duruşmada da heyetler mahkemenin yetkisizliğine karar verdi.

Duruşması görülenler

Bugün üç ayrı mahkemede 17 akademisyenin duruşmaları görüldü:

26. ACM: Bilkent Üniversitesi'nden Dr. John William Day ve ODTÜ'den Yrd. Doç. Dr. Besim Can Zırh'ın birinci duruşmaları.

25. ACM: Çankaya Üniversitesi'nden Arş. Gör. Ekin Barış Şah'ın birinci duruşması.

30. ACM: ODTÜ'den Prof. Dr. Mahinur Akkaya, Öğr. Gör. Bakış Kutlu Kurtuluş, Prof. Dr. Onur Yıldırım, Arş. Gör. Kıvılcım İlbaşı, Prof. Dr. Çağlar Güven; Ankara Üniversitesi'nden Arş. Gör. Bahar Şimşek, Doç. Dr. Benan Eres; Bilkent Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Özlem Savaş ve Çankaya Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Hande Kaynak'ın birinci; Mersin Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Hakan Altun ve Dicle Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Oğuz Sinemillioğlu'nun ikinci; emekli Prof. Dr. Öget Öktem Tanör, MSGSÜ'den Öğr. Gör. T.K. ve Doğuş Üniversitesi'nde işten çıkarılan Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu'nun üçüncü duruşmaları.

30. ACM

Mahkeme başkanı: Utku Ercan - Üyeler: Ahmet Tarık Çiftçioğlu, Hasibe Doğan - Savcı: Mustafa Güner.

10 dosyada yetkisizlik kararı

İlk duruşmaları görülen Yusuf Çağlar Güven, Hande Kaynak, Onur Yıldırım, Mahinur Akkaya, Barış Kutlu Kurtuluş, Kıvılcım İlbaşı, Benan Eres ve Bahar Şimşek ile ikinci duruşmaları görülen Hakan Altun ve Mustafa Oğuz Sinemillioğlu’nun dosyalarında mahkemenin yetkisizliğine karar verildi.

Sinemillioğlu’nun dosyası Diyarbakır, Altun’un dosyası Mersin, ilk duruşması olan akademisyenlerin dosyalarının tamamı ise Ankara Nöbetçi ACM’ye gönderildi.

Tanör'ün duruşmasında erteleme

Öget Öktem Tanör esas hakkında savunmasını avukatı eşliğinde yapmak istediğini belirterek süre talebinde bulundu. 

Mahkeme, sanık ve müdafiine esasa karşı savunmalarını yapmaları içi süre vererek bir daha bu hususta süre verilmeyeceği yönünde ihtarda bulundu. Duruşma 5 Temmuz'a ertelendi.

İstinabe yanıtı beklenecek

Özlem Savaş ve avukatının katılmadığı duruşmada Savaş'ın ifadesinin alınması için istinabe işlemlerine başvurulduğu görüldü.

İstinabe talebine henüz bir yanıt gelmediğinden, başlatılan işlemlerin beklenmesi için duruşma 11 Eylül'e bırakıldı.

Yakalama kararı kaldırıldı

Duruşmada hazır bulunan Kıvanç Kayaoğlu, müvekkili Serdar Değirmencioğlu hakkında yakalama kararı verildiği için şu an bulunduğu şehirde adres bildiriminde bulunamadığını, bu nedenle bu kararın kaldırılması ve akabinde istinabe yoluyla ifadesinin alınması için talepte bulundu. 

Mahkeme, sanığın adresini kayıt ettirebilmesi için hakkında çıkarılan yakalama emrinin geçici olarak kaldırılmasına karar vererek adresini beyan etmediği takdirde yeniden yakalama emri çıkarılacağını ihtar etti.

Adres bildirimi yapıldığında istinabe işlemlerinin başlaması için gerekli usuli işlemlerin yapılmasına karar vererek duruşmayı 11 Eylül’e bıraktı.

1 yıl 3 ay hapis cezası

T.K. ve avukatı duruşmada hazır bulundu. Esasa karşı savunmalarında eylemin ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını savunarak beraat kararı verilmesi talebinde bulundu.

Kararını açıklayan mahkeme, T.K. hakkında Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 7/2 maddesi kapsamında düzenlenen "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasını sabit görerek 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalalandırılmasına karar verdi.

Terörle Mücadele Kanunu 7/2

Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Kararda hükmün açıklanması geri bırakıldı.

25. ACM

Ekin Barış Şah ve avukatının katılmadığı duruşmada heyet, mahkemenin yetkisizliğine karar vererek dosyanın Ankara Nöbetçi ACM'ye gönderilmesine hükmetti.

26. ACM

Mahkeme başkanı: Kemal Selçuk Yalçın - Üyeler: Recep Kurt, Mehmet Akif Ayaz - Savcı: Hakan Özer.

Heyet, bugün ilk duruşmaları görülen John William Day ve Besim Can Zırh'ın dosyalarında mahkemenin yetkisizliğine karar vererek dosyaları Ankara Nöbetçi ACM'ye gönderdi.

Akademisyen yargılamaları hakkında

10 Ocak 2016'da "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin (BAK) "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi 1128 akademisyenin imzası ile yayınladı. Sonraki katılımlarla imza sayısı 2212 oldu.

Akademisyenler hakkında Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianame ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) “örgüt propogandası” fiilini düzenleyen 7/2 maddesinden dava açıldı.

3 Nisan 2019 itibariyle 5 Aralık 2017'den bu yana mahkemeye çıkan akademisyen sayısı 579 oldu. 123 akademisyen 1’er yıl 3’er ay; 15 akademisyen 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün; 6 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay; 2 akademisyen 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün; 16 akademisyen 2 yıl 3 ay; 5 akademisyen 2 yıl 6 ay; 3 akademisyene 2 yıl 1 ay; 1 akademisyen 3 yıl olmak üzere davası sonuçlanan toplam 171 akademisyenin tamamı hapis cezasına mahkum oldu. 

Akademisyenlerden 12 kişi verilen mahkumiyet kararlarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmedi. İçlerinden 3'ünün mahkumiyet kararı "mahkemenin kanaatiyle" denetime tabi tutularak ertelendi.

2 yılın üstünde kalan mahkumiyet kararlarıyla birlikte bugüne kadar 32 akademisyen dosyası İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. İstinaf Mahkemesi 32 kişiden 1’inin mahkumiyet kararını onadı.

Barış akademisyenleri 10 Mart 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle yaşadıklarını basın toplantısında paylaştılar. Toplantıda açıklamaları yapan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy (15 Mart 2016) ile Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı (31 Mart 2016) TMK 7/2'de düzenlenen “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandılar, 22 Nisan 2016’da serbest bırakıldılar. Savcının talebi üzerine Adalet Bakanlığı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama"yı düzenleyen TCK 301. maddeden yargılanma izni verdi. Dava TMK 7/2'den sürüyor.

(TP)

* Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) madde 231'e göre, Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararı verildiği takdirde, kişi beş yıl içinde kasten yeni bir suç işlemezse hüküm ortadan kaldırılıyor.

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/207088-bir-akademisyene-daha-1...