Akademisyene "Şehit Ailesini Ziyaret" Yükümlülüğü İptal Edildi

Yazar / Referans: 
Tansu Pişkin, Bianet
Tarih: 
22.02.2019

Galatasaray Üniversitesi İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı’nda Dr. Öğr. Üyesi Gülsün Güvenli’ye verilen “şehit ailesine başsağlığı - taziye” yükümlülüğü, kararı veren mahkeme tarafından iptal edildi.

Güvenli'nin avukatları dava sonrasında karara yazılı olarak itiraz etmişti. Ancak 37. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşma savcısı Alaattin Çolak’ın itirazı üzerine yükümlülüğün kaldırılmasına karar verdi.

Kararda Güvenli’ye başka herhangi bir yükümlülük verilmesine yer olmadığına da hükmedildi.

Ne olmuştu?

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı için yargılanan Güvenli’ye 12 Şubat’ta İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmiş, kararda hükmün açıklanması geri bırakılmıştı.

Mahkeme, Güvenli’ye ayrıca 5 Ağustos 2015’te Hakkari’de hayatını kaybetmiş bir askerin ailesini ziyaret yükümlülüğü getirmiş, sürecin Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğünce takip edilmesine hükmetmişti:

“5 Ağustos 2015 tarihinde Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde silahlı saldırı sonucu PKK tarafından şehit edilen komiser Ahmet Çamur'un eşi Gökçen Çamur ve ailesine başsağlığı ve taziye ziyaretinde bulunmakla yükümlü tutulmasına, kararın infazının takibinin Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğünce yerine getirilmesine karar verildi.”

Kararın açıklanmasının ardından Güvenli, "Onur duyarım. Ben bütün ölümlere karşıyım. Bildiriyi de bu amaçla imzaladım" diye konuşmuştu.

(TP)

Kaynak: https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/205759-akademisyene-sehit-aile...